btbilgi

Nesnelerin İnterneti mobil cihazlar, işletmeler ve sektörleri birbirine bağlarken; aynı zamanda yenilikçi siber saldırı tekniklerine karşı da onları savunmasız bırakıyor. Bosch’un “2017 Yıllık Siber Suçlar Raporu”na bakılırsa, 2021 itibarıyla siber suçlardan kaynaklanan zararların maliyet yıllık 6 trilyon dolar olacak. Bir bilgisayar korsanının, bir veri altyapısının tamamına erişip onu tehlikeye sokması için tüm yapması gereken, bir gözetim ağında dışarıdan veya daha yaygın biçimde içeriden tek bir zayıf bağlantı bulmak. Bunu engellemek için en iyi yaklaşımlardan biri ise, Bosch Güvenlik Sistemleri ve Genetec’in ortaklaşa geliştirdiği çözüm gibi komple güvenlik sistemleri kullanmak.

Sunulan uçtan uca güvenlik çözümü tüm Bosch IP video gözetim kameraları ile Genetec Archiver ve Security Center’ı birleştiriyor. Bosch kameralar ile Genetec Archiver ve Security Center arasında gerçekleşen tüm ağ genelindeki iletişimler bir kimlik denetimi anahtarına atanıyor. Bu elektronik imza, sistemin kameralar veya depolama birimleri gibi ağ bileşenlerinin yasallığını doğrulamasını sağlayarak, ağ genelinde iletişim başlamadan önce bir güven altyapısının oluşmasına imkan vermekte.

Tüm Bosch IP kameralar, tüm ağ bileşenleri arasında güvenilir iletişimi ve tüm video verilerinin şifrelenmesini sağlayan kimlik denetimi için kullanılan kriptografik anahtarları güvenli bir şekilde depolamak amacıyla yerleşik bir Güvenilir Platform Modülü’ne (TPM) sahip. Kimlik denetimine ve şifrelemeye yönelik kriptografik işlemlerin tümü, yalnızca Güvenilir Platform Modülü’nün (TPM) içinde yürütülmekte. Şifrelenen video verileri, SRTP (Güvenli Gerçek Zamanlı Taşıma Protokolü) kullanılarak kameradan Genetec Archiver’a gönderiliyor. Belirli kullanıcılara göre toplanan ayrıcalıklar temel alınarak ‘izin verme’ düzeniyle ek güvenlik sağlanabilmekte.

Sertifikalar bilgisayar korsanları açısından daha az risk altında bulunuyor. Bu nedenle Genetec firması, Security Center yönetim yazılımı ve istemcileri için sertifika kimlik denetimi kullanmakta. Video yönetim sistemleri, kimlik denetimi için sertifika kullanarak doğrudan Bosch kameralarla etkileşime geçiyor ve depolanan veriler şifreli kaldığından ve veriler özel protokop aracılığı ile gönderildiğinden gizlilik ve veri koruma garanti ediliyor. Video güvenlik altyapısının tamamında SRTP kullanmak, müşterilerin güvenli birçok noktalı ağ kurmasını ve aynı zamanda güvenlik ve iyi ağ ölçeklenebilirliği elde etmesini sağlıyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.