btbilgi

Eğer First Class veya Business Class yolcusu değilseniz, uçaklar rahatça uyumak için en ideal taşıtlar sayılmaz. Havacılık devi Airbus ve Fransız tasarım firması Zodiac Aerospace beraberce buna alternatif bir yaklaşım getirmeye hazırlanıyorlar. Yolculuk boyunca uçağın kargo bölmesinde uyumaya ne dersiniz? Tabi ki yatacağınız yerler bavulların arasında yere serilmiş şilteler olmayacak.

Airbus ve Zodiac’ın planladığı kargo yatakları, A330 tipi yolcu uçağının kargo bölmesine takılıp çıkartılabilecek modüler ünitelerden oluşmakta. Firma bu modülleri A350 XWB tipi yolcu uçağı için de devreye almayı düşünüyor. Bu modüller havayolu firmaların yepyeni fırsatlar ve müşteri memnuniyeti artırıcı çözümler sunabilir.

Yatak modülleri normal kargo konteynerleri ile yer değiştirecek şekilde tasarlanmakta. Bir sefer sırasında kargo bölümü tamamen yüklendikten sonra bile fazladan boş alan kalıyorsa, bu alan modüler bir yatak ünitesi sayesinde ekstra bir suite gibi kullanılabilecek. A330 tipi yolcu uçağı böyle bir modül değiş tokuşu yapabilmek için fazlası ile yeterli yatay genişliğe sahip olduğu için öncelikli şekilde tercih edilmiş.

Airbus firmasının gösterdiği taslaklarda, modüllerin odalar gibi tasarlanmış olduğu görülebiliyor. Çeşitli özelliklere ve konfigürasyonlara sahip odalarda koltuk, büyük ekran TV, yataklar, mini konferans alanı ve hatta çocuklu yolcular için mini bir kaydırak bile bulunabiliyor. Her havayolu firması satın aldığı modülleri kendi istediği gibi dekore edebilecek ve farklı türden yolculara göre değişiklikler yapılabilecek. Bu sistemin 2020 yılından itibaren kullanıma sokulması planlanıyormuş.

Airbus uçakların kargo bölmelerine yatak doldurmak istiyorFirmanın Kabin ve Kargo Programları Müdürü Geoff Pinner bu yeni proje için birçok havayolu şirketi ile görüştüklerini, bunların çoğundan pozitif geri dönüşler aldıklarını ifade ediyor. Müşterilerin memnuniyeti ve rahatlığında yepyeni bir çağ açabilecek potansiyele sahip bu projenin, modülleri kullanacak yolcular açısından ne gibi bir bilet fiyatına denk düşeceği konusunda ise henüz hiçbir bilgi bulunmamakta. Fakat çeşitli havayolu firmaları benzer yaklaşımlar deniyorlar. Bunların arasında Emirates’in özel tasarladığı, bir Mercedes-Benz S-Class araba konforundan esinlendiği kişisel lüks yolcu kabini gibi örnekleri daha sık şekilde görmeye başladık.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.