btbilgi

Kriptopara birimleri artık kötü niyetli olsun ya da olmasın, değiş tokuş işlemlerinde daha belirgin şekilde öne çıkıyorlar. Özellikle Bitcoin, hâla çok daha yaygın bir kriptopara birimi olarak kabul görmekle birlikte kullanıcılar, diğer para birimlerini de tercih etmeyi deniyorlar. Yani Bitcoin’in ensesinde hissettiği bazı rakipleri var denilebilir. Bunlardan göreceli olarak yenilerden biri de Monero.

Bitcoin üretimi için ihtiyaç duyulan aşırı işlem gücü ve enerji düşünülünce, Monero buna karşı epey pratik kalıyor. Bu kriptopara nispeten yeni bir oyuncu olduğu için madencilik kısmında bazı zorlukları var. Ancak yine de Coin Market Watch‘a göre en çok ilgi gören 10 alternatif para birimi listesinde yer almakta. Gerçi yeri aynı benzer kriptoparalar gibi ileri geri oynuyor, mesela bu haber yazıldığı anda 12’inci sıradaydı.

Fakat Monero’nun özellikle kötü amaçlı yazılım odaklı bazı özellikleri bulunmakta. Güvenlik şirketi Eset bu konudaki raporunda bazı bilgiler vermiş. Monero halka imzalara dayalı, takip edilebilmeyi önleyen ve gizlilik odaklı özel bir teknolojiye sahip bulunmakta. Kirli işlerle uğraşanlar için oldukça önemli olan para transferini gerçekleştiren kişinin esas kimliğini anlamak, çok daha zor bir hale geliyor. Bununla birlikte CryptoNight tabanlı kanıtlanmış bir yöntem kullanarak kullanıcıların evde, işyerinde ya da veri merkezinde kullandıkları donanımlara zararlı yazılım aracılığıyla yerleşerek yasadışı madencilik faaliyeti yürütmeyi imkanlı kılıyor.

Bu bağlamda Monero ile işlem yapmak, makul derecede cazip bir değiş tokuş yöntemi olarak kötü amaçlı yazılım dünyasında öne çıkıyor. Pazarın geri kalanının bunu kabul edip etmeyeceği henüz çok belli değil. Şu anda varolan Monero sahiplerinin sadece bir başkasından devraldıkları dalgalanmayı sürdürerek, kriptopara birimi aracılığıyla milyoner olup olamayacakları ise herkesin bekleyip göreceği bir senaryo.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.