btbilgi

Stanford Üniversitesi D.School ve IDEO’nun geliştirdiği tasarım odaklı düşünme programını (Design Thinking) temel alan Koç Üniversitesi, lisans öğrencilerine yönelik yeni bir eğitim programı hazırladı. Tasarım odaklı düşünme programı sayesinde öğrencilerin hızla gelişen teknoloji ve değişen dünyada yenilik, yeni ürün veya hizmet süreçleri oluşturma eğilimlerinin güçlendirilmesi planlanmış. Programda mevcut süreçlerin iyileştirilmesi, olası sorunların farklı bakış açılarıyla çözülmesi ve yaratıcı fikirler geliştirilmesi gibi yaklaşımlar değerlendirilecek.

Ön hazırlığı yaklaşık iki yıl süren program, öncelikle sektörde çalışan 400 mühendis ve sosyal bilimciyle test edilmiş. Eğitim programı, ev ödevi içermeyecek. Gerçek hayat problemleri üzerinde öğrencinin düşünerek ve eğlenerek fikir üretmesini sağlayan programda, sadece ürün değil bir servisin ya da bir deneyimin tasarımı da dikkate alınacak. Program kapsamında bir moderatörü olan 5-6 kişilik çalışma grupları oluşturuluyor. Eğitim sırasında, öğrencinin temel gelişimi birebir gözlemlenerek, sonraki yıllarda kendini geliştirmek amacıyla başka ne gibi temel becerileri alması gerektiği paylaşılıyor.

Yeni eğitim modeli öğrencilerin, estetik ve yorumlanabilir anlama, ekonomik ve stratejik analiz, ampirik ve kantitatif akıl yürütme, etik odaklı akıl yürütme, beşeri bilimler, doğa bilimleri ve sosyal bilimlerin her birinden ders almasını ve bu yönde becerilerini geliştirmesini hedefliyor. Tasarım odaklı düşünmeyle öğrencilerin; herhangi bir sorun ya da sistemi önyargısız sorgulaması, inovasyon fırsatlarını yakalaması, gereksinimleri karşılayacak bir sistemi veya ürünü sıfırdan tasarlayabilmesi, çözüm odaklı fikirler geliştirmesi, farklı disiplinlerden ilham alabilmesi, çapraz ve stratejik düşünmesi sağlanmak amaçlanmış.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.