btbilgi

Girişimcilere kitleler yoluyla maddi destek sunan kitlesel fonlama (crowdfunding) kültürünü Türkiye’de yaymaya çalışan kurumlardan Kitlesel Fonlama Derneği, Birinci Kitlesel Fonlama Forumu’nu organize ediyor. 8 Mayıs 2018 tarihinde Maslak’taki Nişantaşı Üniversitesi Konferans Merkezi’nde düzenlenecek Kitlesel Fonlama Forumu, insanlarda farkındalığı artırmayı ve düzenlemeler üzerinde görüş alışverişini sağlamayı amaçlıyor.

Dünyada hızla gelişen kitlesel fonlama, genç girişimciler için en çok işe yarayan alternatif finansal kaynak sağlama yöntemlerinden biri. Birkaç sene öncesine kadar yatırım fonlarının başını çektiği dünyadaki girişim fonlama hacmi, 2016 sonunda kitlesel fonlama platformların sağladığı fon hacminin gölgesinde kalmaya başladı. 2016 sonu rakamlarına göre, dünya çapında 45 milyar doların üzerinde fon toplayan 2 bin’in üzerinde kitlesel fonlama platformu bulunmakta. Dünya Bankası tarafından 2011’de yapılan araştırmaya göre, bu rakamın 2020 yılında 100 milyar dolara çıkacağı tahmin ediliyor.

Kurumsal fonlardan yararlanamadığı için parlak fikirlerini hayata geçiremeyen girişimciler, soluğu Kickstarter, IndieGoGo, GoFundme, Seeders, Crowdcube gibi dünya çapında çalışan kitlesel fonlama sitelerinde alıyorlar. Ülkemizde de bu sistemin öncülüğünü crowdFON, fonGOGO, Arıkovanı gibi platformlar yapıyor. Bu platformlarda genç girişimciler, çok sayıda insanın küçük bağışlarını toplayarak yatırıma dönüştürebilmekte.

Tüm bunların ve daha fazlasının konuşulacağı Kitlesel Fonlama Forumu, sektördeki önemli isimleri konuşmacı olarak misafir edecek. Ayrıca etkinlikte girişimciler Türkiye’deki mevcut işleyiş ve mevzuat hakkında bilgi sahibi olabilecekler ve kendilerini bekleyen fırsatlarla karşılaşacaklar. Kitlesel Fonlama Forumu’nun ve derneğin kurucusu Savaş Ünsal, yeni sistemin avantajlarına dikkat çekerek genç girişimcileri ve şirketleri etkinliğe davet ediyor.

Ünsal konuyla ilgili olarak “Kitlesel fonlama sayesinde bugün pek çok yaratıcı ve yenilikçi proje hayalden gerçeğe dönüştürülüyor. Biz Yeni Kitlesel Fonlama Kanunu’nun Meclis’te onaylanması ile birlikte gerek ödül gerekse sermaye bazlı platformların hızla artacağını ve pek çok kuruluşun bu yeni sektöre giriş yapacağını öngörüyoruz. Kitlesel fonlama yaygınlaştıkça hayata geçirmeye çalıştığı girişim için destek arayan herkese yeni kapılar açılacak. Fikri olan herkesi Kitlesel Fonlama Forumu’na bekliyoruz” şeklinde bilgi verdi. Forumla ilgili organizasyon bilgileri ve kayıt formu resmi web sitesinde bulunmakta.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.