btbilgi

Büyük bir treyleri garaj gibi dar ve kapalı alanlara sokmak pek kolay olmayabilir. Özellikle de size aracı yönlendirmede yardımcı olacak ikinci bir kişi yoksa. Tam bu iş için tasarlanmış çok ilginç bir robot var. İlk bakışta robot süpürge Roomba’lara benzeyen Trailer Valet RVR, kendi boyuna göre çok daha ağır yükleri çekebilen bir minyatür paletli tank. “Ağır” derken bir fikir vermesi için belirtelim, 35 kilogramlık bu robot 4 tona kadarki treylerleri rahatça çekip götürebilmekte.

Trailer Valet RVR robotunu kullanmak için önce treylere veya karavana bağlıyorsunuz. Artık robotu yaklaşık 13 metre mesafeden, uzaktan kumanda ile yönlendirebilirsiniz. Aynı işi bir araba veya kamyonet ile yapmaya çalışmaktan çok daha basit ve pratik. RVR’nin her biri belirli bir boyda treylere göre tasarlanmış üç farklı modeli bulunmakta. Her bir RVR, hem tek hem de çift akslı treylerleri çekebilmek için iki veya dört motora ve hava koşullarına direnç için hafif bir alüminyum gövdeye sahip.

Firmanın teknik destek ve müşteri hizmetleri temsilcisi olan Jamie Buck yaptığı açıklamada, “RVR son derece gelişmiş bir kablosuz uzaktan kumandalı römork taşıyıcıdır. Şarj edilebilir bir lityum bataryaya sahiptir, her üniteye önceden eşleştirilmiş ve kullanımı kolay bir uzaktan kumandayla idare edilir. RVR kendi etrafında 360 derece dönebilir, tank paletleri sayesinde çimen, çakıl ve asfalt dahil olmak üzere çok çeşitli arazilerde işlev görebilir.” diyor. Müşterilerinin çoğu, Trailer Valet RVR robotunu balık avı gezilerinde veya kamp seyahatlerinde sıklıkla kullanmaktaymış. Ayrıca treyler ve karavan parklarında da kullanılmakta.

Trailer Valet RVR robotun RVR3 isimli 1,5 ton kapasiteli modeli ABD’de 2.100 dolara, 2,3 ton çekebilen RVR5 modeli 3 bin 400 dolara ve 4 tonluk modeli olan RVR9 ise 4 bin 100 dolara satılmakta. Araç tek şarjla 30 dakika boyunca iş görebilmekte. Robotun yanında kendi özel uzaktan kumandası ve farklı treylerler için gerekli bağlantı adaptörü de verillmekte. RVR9 ve RVR5 modelleri resmi web sitesinden sipariş edilebiliyor, RVR3 modeli için ise önsiparişler açılmış durumda.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.