btbilgi

Çevreyi koruma bilinci yayılıp yerleştikçe, insanlar evlerin ve günlük hayatlarına farklı şekillerde bakmaya başlıyorlar. Kendi kendine yetebilirlik ve sürdürülebilirlik kavramları, yoğun bir şehrin ortasında yaşayan insanlar için bile erişilemez değil artık. Bu da ileri teknoloji ve doğru bir tasarım yaklaşımı ile gerçekleşiyor. En büyük Avusturalya şehirlerinden Sydney’de yaşayan bir çift hayatlarının sorumluluğunu ellerine alıp, şehirde doğal bir yaşamı tercih etmişler.

Projeyi üstlenen Avusturalya kökenli mimari tasarım firması CplusC Workshop’un müdürü Clinton Pole, “İnsanlar sürdürülebilir tarzda bir ev istiyorlar, fakat en ufak bir karmaşık öğe veya bütçe artışı gördükleri anda kaçmaya başlıyorlar” diyor. Bir veri analitiği yazılımı firmasında yönetici olarak çalışan Geoff Carroll ve Julie Young ise bu tür insanlardan değil. 1980’lerden kalma teraslı bir evi alıp kendi suyunu toplayabilen, enerji tüketimini takip edebilen ve dikey tarım bölgeleri ile dolu bir yaşam alanına çevirtmişler.

Bu Avusturalya evi kendi enerjisini, suyunu ve gıdasını kendi üretiyor

‘Aquas Perma Solar Firma’ adı verilen ev özellikle ilk bakışta yeşil bahçeleri ve geniş iç alanları ile dikkat çekiyor. Buna termal yalıtım özellikleri, çatıdan yağmur suyu toplama sistemi, kompost sistemi, tavuk kümesi de eklenerek ilginç özellikleri artırmakta. Enerji üretmek için 1,5 kW’lik mini bir çatı güneş enerjisi santrali ve yeşil bitki üretebilmek için çeşitli bahçeler de bulunmakta. Sıcak su için ise diğer bir güneş paneli devreye alınmış. Toplanan yağmur suyu yer altında bir depoya gidiyor ve hem evin tuvalet/banyolarında, hem dikey hidroponik bahçelerde, hem de bahçe sulamada işe yarıyor.

Evin ilk halindeki dört yatak odası ikiye indirilmiş. Kazanılan alan ise iç avlu ve yeni merdiven için kullanılmış. İç avlu evin içine daha fazla oksijen ile ışık girmesini ve bitkilerin soluk almasını sağlamakta. Evin arka kısmındaki garaj ise bir permakültür bahçesine dönüştürülerek değerlendirilmiş. Carroll ve Young sabahlarının bir kısmını kümesteki tavuklarla ve balık havuzunun bakımı ile geçirmekte. Havuzdaki balıklar süs balığı değil, evde beslenebilen cinsten yenilebilir balıklardan oluşmakta. Böylece çift kendi besinlerinin ciddi bir kısmını kendileri üretebiliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.