btbilgi

Elektronik cihazları genelde dokunmaya dayanan arayüzlerle kullanıyoruz. Akıllı telefonlardaki, tabletlerdeki dokunmatik ekranlar ve bilgisayarlardaki klavye/fare ikilisi genelde işimizi görüyor. Fakat yükselmekte olan dijital asistan trendi, bize sesle komut rahatlığı getirmiş durumda. Tabi sesli komutları veya konuşarak mesaj yazdırma gibi özellikleri toplum içinde kullanmak pek mümkün değil. Bu türden sıkıntılara çözüm olarak, AlterEgo ismindeki yenilikçi cihaz geliyor.

Ünlü Ar-Ge enstitüsü MIT Media Lab’den çıkan bu fikir, Tokyo’da düzenlenen ‘International Conference on Intelligent User Interfaces’ (Uluslararası Akıllı Arayüzler Konferansı) etkinliğinde tanıtılmış. İlk bakışta büyük boy bir Bluetooth kulaklık/mikrofon gibi dursa da, cihazın becerisi çok farklı. AlterEgo kullanıcının ses çıkartmadan, sadece içinden söylediği (subvocalize) kelimeleri saptamaya yarıyor. Yani siz bir kelimeyi söylemeden algılayıp, bağlı olduğu elektronik cihaza iletebiliyor.

Kelimelerinizi siz ses çıkartmadan duyabilen cihaz: AlterEgoAlterEgo bunu yüz ve çenedeki nöroelektriksel aktiviteyi tarayarak yapmakta. İnsanlar bir kelimeyi içlerinden, ses tellerini kullanmadan söylediklerinde yüzdeki kaslarda hareket oluşmakta. Normalde gözle görülemeyen bu hareket, elektrik sinyalleri şeklinde saptanabilmekte. Yakalanan sinyaller de makine öğrenme kökenli bir algoritmaya gönderilerek, kullanıcının hangi kelimeyi söylediği ortaya çıkartılıyor. Bu tekniğin kökenleri 19’uncu yüzyıldaki tıbbi bulgulara dayanmakta.

MIT Media Lab’den AlterEgo projesinin yaratıcısı Arnav Kapur, bu fikrin aslında bir “intelligence-augmentation” (zeka güçlendirici) konseptinden çıktığını söylüyor. Kapur “Asıl fikrimiz şuydu: Acaba insan dahilinde bir bilişsel sistem geliştirebilir miyiz? İnsan ve makineyi daha fazla birleştirecek ve aramızdaki bağlantıyı sanki insan bilincinin bir uzantısıymış hissi verecek şekilde dönüştürebilir miyiz?”.

AlterEgo sadece içimziden geçirdiğimiz kelimeleri algılamakla da kalmıyor. Bağlı olduğu elektronik cihazdan sessiz şekilde geri dönüş verebilmek için iç kulak kemiklerine titreşim yollayarak ses ileten ‘bone conduction’ özelliğine de sahip. Yani akıllı telefonunuza sessizce komut verip, dijital asistanınızın söylediklerini de yine içinizden duyabileceksiniz. Cihaz henüz prototip aşamasında ama çalıştığı kanıtlanmış durumda. Projenin ilerleyen aşamalarında hedefler boyunu küçültmek ve bağlantılı cihazlarla alanda daha fazla test yapmak olacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.