btbilgi

Okyanuslarımızı doldurmakta olan plastiklerden kurtulmak için en iyi yöntem, onları geri dönüştürmek. Giyim sektörü bu konuda birşeyler yapmaya çalışıyor, fakat şu seneye kadar bu çabalar asla ana akım sektörde yer bulamamıştı. Büyük markalardan Adidas bu konuda yaptığı çalışma ile hassasiyetini ortaya koyarak kendini diğerlerinden farklılaştırmayı başrmış. Firmanın geri dönüştürülmüş okyanus plastiklerinden ürettiği spor ayakkabılar, 2017’de 1 milyon adet satılmış.

Bu önemli açıklamayı yapan Adidas CEO’su Kasper Rorsted, bu projede ‘Parley with the Oceans’ isimli organizasyon ile çalıştıklarını söylüyor. Bu organizasyon okyanus kirliliği konsuunda kitleleri bilinçlendirmek ve büyük şirketleri bu konuda birşeyler yapmak için dürtüklemeye uğraşan bir kurum. İş ortaklarının başlattığı bu proje geçen senenin Nisan ayında tanıtılmıştı. Projede üç ana noktada ortak çalışılmış: Yeni plastik üretimini azaltmak, çevreden atık plastikleri toplamak, geri dönüştürülen materyallerden sürdürülebilir ürünler piyasaya sürmek.

2017’in Mart ayında satışa çıkan ‘NMD_CSI Parley Primeknit Shoe’ modeli hem erkek, hem de kadın çeşitlerine sahip. Her ayakkabının üretiminde yaklaşık 11 şişeden elde edilen atık plastik kullanılmış. Bu PET tipi plastiklerin büyük kısmı bağcıklarda, yumuşak dokularda ve çorap benzeri parçalarda değerlendirilmiş. Adidas bu alandaki ilk denemelerini 2015’da yapmaya başlamış. İlk denenen model yasadışı ağ balıkçılarından toplanan malzemelerle üretilmiş ve 7 bin adetle sınırlanmış. Bu modelin ardından atık plastikten yapılan yeni spor ayakkabıların şimdiye kadar 1 milyon adet satışa ulaşmış olması, giyim sektöründe önemli bir dönüm noktası olarak görülmekte.

Okyanus plastiklerinden üretilen Adidas ayakkabı 1 milyon sattıAyrıca her müşteriye bir adet satılması gibi bir sınırlama da var. Yani 1 milyon kişi şu anda geri dönüştürülmüş plastikten yapılma ayakkabılar giyiyor ve çevrenin korunmasına katkıda bulunuyor. ABD’de 180 dolar fiyatla satılan ayakkabıların çok hafif ve her türlü sportif aktivite için uygun olduğu belirtilmekte. Ayakkabılar özel tasarımı sayesinde spor yapan kişinin bileğini, topuğunu ve eklem noktalarını koruyabilmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.