btbilgi

İyi bir basketbol oyuncusu olmak için Lebron James olmanıza gerek yok. Pratik yapmanıza da gerek yok. Hatta bir insan olmanıza bile gerek yok. Çünkü artık sizden daha iyi basket atabilen bir robot var. Japonya’daki Toyota mühendisleri tarafından geliştirilen CUE ismindeki bu robot, 2 sayılık atışlarda insan oyunculardan daha başarılı. Robot denemelerde Japon basketbol B Ligi’ndeki çoğu profesyonel oyuncudan daha iyi ortalama skor yapmayı başarmış.

1,87 metre boyundaki CUE isimli basket robotunun ortaya çıkış hikayesi çok ilginç. Bu robotun tasarımında Japonya’da ve dünyada çok büyük ilgi görmüş olan Japon çizgiromanı (manga) ‘Slam Dunk’daki Sakuragi Hanamichi karakterinden esinlenilmiş. Hanamichi karakteri başta hiç basket oynamak istemeyen ama bir kez başlayınca inanılmaz bir beceri gösteren erkek bir oyuncu. Robot da aynı bu karakterde olduğu gibi deneyimsiz şekilde yola çıkmış.

Mühendisler robotun başta sıfır seviyesinde olan basket atabilme becerisini, yapay zeka ile eğiterek geliştirmişler. Robot mekanik olarak inşa edildikten sonra basket topu ile denemelere girişmiş. Yapay zeka desteği ile gittikçe daha başarılı atışlar yapmaya başlayan CUE, 200 bin kere atış yaparak şu andaki yeteneğine kavuşmuş durumda. CUE yaklaşık 3,5 metreden atışlarda asla sektirmiyor ama 3 sayılık atışlarda eğitimli olmadığı için zorlanıyor. Yine de şimdiden kendi forması ve oyuncu numarasına sahip. Belki de gelecekte robot basketbolcuların oynayacağı spor karşılaşmalarının başlangıcını şimdi görüyor olabiliriz.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.