btbilgi

Dell Technologies tarafından gerçekleştirilen, Vanson Bourne’ın hazırladığı yeni bir araştırma, iş dünyasının geleceğine dair fikirler veriyor. ‘Realizing 2030’ isimli araştırma 3 bin 800 küresel iş lideri ile yapılan görüşmeler sonucunda hazırlanmış. Araştırma raporuna bakılırsa 2030 yılı itibarıyla insan ile makineler arasındaki iş ortaklığı her zamankinden daha zengin ve daha yoğun bir hale gelecek. Otomasyon çözümlerinin 2020 civarından itibaren hızla artış göstereceği tahmin edilmekte.

Çalışmaya katılan yöneticilerin yarısı otomasyon sistemlerinin bizler için zaman yaratacağını tahmin ederken, diğer yüzde 50’si ise aksini düşünüyor. Benzer şekilde katılımcıların yüzde 42’si gelecekte görevlerini makinelere devrederek iş konusunda daha tatminkar bir sonuç alabileceğine inanırken, kalan yüzde 58’lik kısım ise aynı fikirde değil. Çalışmaya katılanların yüzde 82’si, beş yıl içinde insanların ve makinelerin dahil oldukları kuruluşlarda birlikte hareket eden entegre ekipler haline gelmesini bekliyor.

Yöneticiler gelecekte oluşacak yeni teknoloji ve iş yapış şekillerinin bir fırsat mı, yoksa bir tehdit mi sunacağı konusunda ikiye bölünmüş durumda. Oluşabilecek risklerin hafifletilmeye ihtiyaç olup olmadığı konusunda da farklı görüşlere sahipler. Yüzde 48’i teknolojiye daha bağlı hale geldikçe bir siber saldırı durumunda daha fazla şey kaybedeceğimizi düşünürken, yüzde 52’si bu konuda endişeli değil. İş liderlerinin yüzde 50’si otomasyon sistemlerinin başarısız olması durumunda açık protokollere uyulmasını söylerken, diğer yarısı bunlardan kaçınılması gerektiğini belirtiyor. Yüzde 45’i bilgisayarların iyi ve kötü komutları ayırt edebilmesi gerektiğini (etik yapay zeka gibi), yüzde 55’i ise buna ihtiyaç olmadığını düşünüyor.

Dijital değişimin ana noktalarından biri sayısı giderek artan veri ve uygulamalar. Bir diğeri ise bunların hepsini kontrol etmek için gerekli işlem gücü ve bağlanabilirlik özelliği. Yeni nesilden çalışanların da tüm bu sistemlere hakim olacak işlere hazırlanması gerekmekte. Bu konular göz önüne alındığında katılımcıların yüzde 56’sı okullarda, henüz mevcut olmayan işlere hazırlamak amacıyla öğrencilere ne öğrenileceğinin değil, nasıl öğrenileceğinin gösterilmesi gerektiğine inandığını aktarıyor. Bu fikir, 2030 yılında ortaya çıkacak işlerin yüzde 85’inin henüz icat edilmediğine yönelik IFTF (Institute for the Future) yaklaşımlarını da desteklemekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.