btbilgi

Güney Kore’de hükümet görevlileri yılda yaklaşık 2 bin 738 saat çalışıyorlar. Bu rakam benzeri gelişmiş ülkelerindeki ortalama yıllık çalışma saatlerinden 1.000 saat kadar daha fazla. Uzakdoğu ülkelerinin çoğunda görülmekte olan bu aşırı çalışma trendinden rahatsız olan Güney Kore hükümeti, yeni bir programı devreye almış durumda. Seul Metropolitan Hükümeti’nin denemeye başladığı bu program boyunca, tüm çalışanların bilgisayarları akşam belli bir saatte kendi kendine kapanıyor.

30 Mart’da başlayan denemelerde çalışanların bilgisayarları akşam saat 20:00’de kapatılmakta. Üç ay boyunca sürecek program sırasında, Nisan ayı boyunca Cuma günleri bilgisayarlar 19:30’da, Mayıs ayından itibaren ise saat 19:00’da kapatılacak. Bu sayede Güney Kore çapında hiç konuşulmayan ama genelde gayrıresmi şekilde zorunlu olarak kabul edilen aşırı çalışma uygulamasının önüne geçilmesi için ilk adımın atılması hedeflenmiş. Hükümetin bu programının özel şirketlere de örnek olması umut ediliyor.

Aynı Japonya’da olduğu gibi, Güney Kore çapında da aşırı çalışmadan ölmek diye bir gerçek sözkonusu. Hatta buna Kore dilinde “Gwarosa” deniliyor. Bu durumun yavaş yavaş yükselen startup şirket mantığı, ofis dışı çalışma yöntemlerinin gelişmesi ve part-time/freelance çalışma biçimlerinin gelişmesi ile azalacağı tahmin edilmekte.

Yine de alışkanlıklardan vazgeçmek pek kolay değil. Program başlatılmadan önce Güney Kore’de yapılan bir araştırmada, çalışanların yüzde 67 kadarı bilgisayarların akşam otomatik kapatılması programından memnun olmadıklarını aktarmışlar. Bu çalışanların programın dışında tutulmak ve geç saatlere kadar çalışmaya devam etmek istedikleri aktarılmakta. Yine de değişim hükümet eli ile zorunlu şekilde gelecek. BBC’nin verdiği bilgiye göre Nisan ayı başında kabul edilen bir yasa ile, haftalık maksimum çalışma saatlerinin 68’den 52’ye düşürülmesi söz konusu.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.