btbilgi

Dünyanın en büyük veri merkezlerine sahip olan Google, yeni yaptığı açıklama ile enerji tüketimi konusunda ne kadar hassas olduğunu kanıtladı. Google 2017 yılında tüm sunucu altyapısı için tüketilen enerjinin yüzde 100’üne denk temiz enerji satın aldığını söylüyor. Alphabet firmasının en çok enerji tüketen biriminin Enerji Stratejisi Müdürü Neha Palmer’ın yaptığı açıklamaya göre, Google 2017’de yıllık 7 terawatt/saat enerji tüketmiş durumda.

Bloomberg ile yaptığı bir söyleşide Palmer, firmasının karbon ayakizi açısından elektrik tüketiminin en büyük payı kapladığını aktarmakta. Bu karbon izini yokedebilmek için şu anda ellerinden gelen en iyi çözümün ise yenilenebilir enerji firmalarından elektrik satın almak olduğunu söylüyor. Google halen dünya çapında en büyük kurumsal yenilenebilir enerji satın alan şirket olarak bilinmekte. Firma 2018’de beş adet yeni ABD veri merkezini daha devreye sokmaya hazırlanıyor. Yani elektrik tüketimi daha da artacak.

Verilen bilgiye göre Google 2016’da 4,3 GW kapasitede temiz enerji anlaşması yapmış. 2017’de yapılan uzun dönemli temiz enerji anlaşmaları miktarı ise 5,4 GW’ı bulmuş. Bu miktar ABD çapında 10 kömür santralinin ürettiği enerjiye denk denilmekte. Google temiz enerji tedarikçileri ile 2010 yılından beri uzun dönem anlaşmaları yapmakta. Bu anlaşmaların toplamda 25’e çıktığı ve 3 milyar dolara denk düştüğü belirtilmekte.

TechCrunch ise haberinde “tüketimin yüzde 100’üne denk temiz enerji satın almak” ve “şirketin yüzde 100’ünü yenilenebilir enerji ile beslemek” kavramlarının aynı şey olmadığına dikkat çekiyor. Google’ın Teknik Altyapıdan Sorumlu Kıdemli Müdür Yardımcısı Urs Hölzle de blog yazısında bu gerçeği doğrulamakta: “Enerji tüketimimize ‘denk’ temiz enerji satın aldık ifadesini özellikle kullanıyoruz. Çünkü bizim büyüklüğümüzde bir firmanın tam anlamı ile yüzde 100’ünü yenilenebilir enerji ile beslemek teknik olarak henüz mümkün değil. Ama tükettiğimiz her kilowatt/saatlik enerji için, dünya üzerinde bir yerlerde bir şebekeye bir kilowatt/saatlik yenilenebilir enerji üretimi ekliyoruz.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.