btbilgi

Dünyanın en büyük araç filolarından birini işleten lojistik devi UPS kendini yeni elektrikli araç (EV) çağına son hızla hazırlıyor. Halen birkaç elektrikli araç projesini aynı anda yürütmekte olan firma, Daimler, Workhorse ve Tesla’dan elektrikli kamyonlar sipariş etmiş durumda. En son olarak da, büyüyen EV filosunu desteklemek için Londra’da yeni bir akıllı şebeke teknolojisini devreye soktuğunu açıkladı.

Lojistik şirketi halen merkezi Londra bölgesinde 170 kamyon çalıştırıyor ve bunların 65’i elektrikli araçlardan oluşmakta. UPS aslında tüm filoyu elektrikliye çevirmek istiyor, fakat aynı anda yüksek sayıda araç şarj etme maliyetini kaldırmak işine gelmiyordu. Bu maliyetleri düşürmek için, İngiltere’nin Düşük Emisyonlu Taşıtlar Bürosu’ndan (Office for Low Emission Vehicles) temin edilen fonlar sayesinde, ‘UK Power Networks’ ve ‘Cross River Partnership’ firmaları ile birlikte “Smart Electric Urban Logistics” (SEUL) projesi geliştirilmiş.

Bu akıllı şebeke çözümünde her bir EV şarj istasyonuna, şebeke güç kaynağı ve yerinde enerji depolama altyapısına bağlı merkezi bir sunucu bulunmakta. Sistem tüm araçları bir gecede aynı anda şarj etmek için, şarj istasyonları arasında güç talebini dengeleyebilmekte. Ayrıca bunu yaparken aşırı enerji talebine yol açmamakta veya harici güç şebekesi için donanım güncellemelerine de ihtiyaç duymamakta. Londra merkezli yeni akıllı şebeke sistemi ve enerji depolama kapasitesi sayesinde, UPS 170 dağıtım kamyonluk filosunun tamamını elektrikli versiyonlarla değiştirebilecek.

UPS Avrupa’nın Sürdürülebilirlik Direktörü Peter Harris, yeni proje ile ilgili şu açıklamayı yapıyor:

“Bunun dünya çapında bir ilk olduğuna inanıyoruz. Çünkü bir mega-kentin tam kalbinde gerçekleştirilmiş durumda. Elektrikli araçların kullanılmasına yönelik bazı büyük engellerin üstesinden gelmek için yeni nesil sürdürülebilir teknolojiler kullanıyoruz. Hem Londra’da, hem de dünyanın diğer büyük şehirlerinde. Elektrikli araçlar UPS’in alternatif yakıt programının ve ileri teknoloji ürünü filosunun vazgeçilmez bir parçasıdır. UK Power Networks ve Cross River Partnership ile işbirliğimiz, elektrikli araçların lojistik maliyetlerinde önemli bir dönüm noktası oluşturmakta. Bu projenin küresel sürdürülebilir kentleşme trendleri açısından örnek teşkil edeceğini düşünüyoruz. Şarj altyapısını daha akıllı hale getirmek ve teslimat servisimizi daha temiz kılabilmek için bu teknolojiyi devreye alıyoruz.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.