btbilgi

Mobil telefon kullanıcıları her gün çeşitli uygulamalar ile başbaşalar. Facebook, Instagram, Pinterest, Snapchat gibi platformlarda dolaşan kullanıcılar, kendilerine ait birçok kişisel veriyi de bu platformlarla paylaşmaktan çekinmiyorlar. Fakat yakın zamanda popüler olan “GetContact” gibi uygulamalar çoğu zaman görünmez tehlikeleri de beraberinde getirmekte. Trend Micro gibi siber güvenlik firmaları kullanıcıları avlamaya ve kişisel veri çalmaya çalışan kötü niyetli uygulama tehditlerine karşı uyarıyor. Bunlardan bazıları aşağıdaki gibi aktarılmış:

Sahte Uygulamalar

Siber saldırganlar, kullanıcılara sahte uygulama içeriklerinin yer aldığı e-postalar gönderiyor. E-posta üzerinde yer alan bağlantılara tıklayıp, oradan uygulamayı indiren kişilerin bilgileri siber saldırganların eline geçiyor. Kullanıcıların, bu tarz saldırılara maruz kalmamak için öncelikle gelen e-postaları güvenlik taramasından geçirmelerinde fayda var. Buna ek olarak, e-posta ile gönderilen sahte uygulamayı farklı platformlarda kontrol ederek, doğruluğu sağlanabilir.

Arama Motoru İle Avlanma

Siber saldırganlar tarafından yaratılan sahte uygulamalar arama motorlarında karşımıza çıkan ilk sonuçlar arasında yer alabiliyor. Kullanıcıların, özellikle uygulamaların popüler olduğu dönemde güvendikleri sitelerden, arama motoru kullanmadan direk resmi uygulama mağazalarına giriş yapmaları önerilmekte. Bu şekilde, olası riskleri en aza indirebilen kullanıcılar, kişisel ve kart bilgilerinin çalınmasının önüne geçebilirler.

Uygulama Onay Koşulları

Bir mobil uygulama yüklerken onay verilmesi gereken alanların özellikle kontrol edilmesi gerekiyor. Sadece telefon rehberimizde bile kimi zaman kontak isimlerin kimlik numarası, adres bilgileri, doğum tarihleri gibi bilgiler de yer alabiliyor. Dolayısıyla saldırganlar uygulamayı kullanan kişi dışında yeni hedefler de elde edebiliyor.

Uygulamaya Sosyal Medya İle Giriş

Pek çok uygulama sosyal medya hesapları ile bağlantılı olabiliyor. Dolayısıyla düşünülenden daha fazla bilgiye ulaşım için kullanıcı kendi rızasıyla onay veriyor. Rıza ile verilen onay sonrasında yasal olarak yapılacak bir şeyin olmadığının bilinmesi gerekiyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.