btbilgi

Her ofiste bulunan yazıcı cihazları ilk başta çok masum ve zararsız gibi görünebilir. Halbuki yazıcılar aslında ofisteki en önemli ağlardan bir tanesini oluşturmakta. Yoğun ofislerde yazıcılar ve bilgisayarlar arasında geniş ağlar kuruluyor ve bu durum siber saldırılar için yüksek risk taşımakta. Verimli belge işleme ve üstün güvenlik konusu artık her ofis daha da önemli. Bu durum özellikle Nesnelerin İnterneti (IoT) çağında daha da katı tedbirler alınmasını zorunlu kılacak.

Son dönemlerde sıklıkla gündeme gelen IoT teknolojileri, her geçen gün hayatımızın farklı alanlarında yer alıyor. IoT ağları hem evde hem de ofislerde birçok cihazı birbirine bağlayarak çeşitli kullanım kolaylıkları yaratabilmekte. Fakat bu teknolojiler ve cihazlar iş hayatına kattığı kolaylığın yanı sıra, veri güvenliği konusunda tehditleri de beraberinde getirmekte. İnternet üzerinden birbirine bağlı cihazların kullanımı konusunda güvenlik önlemleri alınmazsa, önemli verilerin ofis dışına sızma olasılığı artıyor.

Yeterli siber güvenliğe sahip olmayan bağlantılı cihazlar, ofislerin işletim sistemlerine kötü niyetli yabancıların girmesine yol açabilir. Bu da ofis ağlarını ve altyapılarını birdenbire siber saldırıya açık hale getirebilme potansiyeline sahip. Teknoloji firması Canon, IoT ağları üzerinden kullanılan yazıcı cihazları ile ilgili en ciddi sorunları şöyle sıralıyor:

  • Çalışanların başkasına ait belgeleri yazıcıdan alması,
  • Yazıcı ayarlarının güvenli olup olmadığının kontrol edilmemesi,
  • Basılacak belgelerin ağ üzerinden farkettirmeden değiştirilmesi,
  • Ağlara IoT cihazları aracılığı ile sızan siber korsanların ağ trafiğini izlemeleri,
  • Parola konulmamış yazıcılardaki belgelerin dijital olarak kopyalanabilmesi.

Yazıcıların güvenlik sisteminin ofisteki veri gizliliği için çok önemli olduğunu vurgulayan Canon Eurasia Ofis Ürün Grubu Ürün ve İş Geliştirme Yöneticisi Alper Işıkel, bu konuda şu bilgileri veriyor: “MFP’ler, PC ve sunucular gibi bir ağ üzerinde çalışırlar, internete bağlanabilirler ve sabit disklere veri kaydedebilirler. Organizasyonlar bu cihazları altyapılarına ekledikleri zaman, işletmenin genel güvenlik stratejisinin bir parçası olarak ele alınmaları gerekir. Burada dikkat edilmesi gerekenler gizlilik ile işletmenin ağ sistemlerinin bütünlüğü ve işlerliğidir. Yazıcılar, kuruluşun en gizli bilgilerini içeren belgelerin en önemli araçlarından bir tanesidir. IoT, internetin nesneleri, bağlı yazıcılar ve tarayıcılar, gerekli güvenlik önlemleri alınmazsa kurum ve kuruluşlar için büyük bir tehlike oluşturur. Ofisteki veri güvenliğini sağlamak için yazıcıların yazılım sistemlerinde ve bağlı oldukları ağda parola ve benzeri güvenlik önlemleri alarak cihazlar, dışarıdan saldırılara karşı korunmalıdır. Ayrıca, çalışanların bilgisayarlarındaki sabit disklerin şifrelenmiş olduğundan emin olunmalıdır.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.