btbilgi

Londra Gatwick Havaalanı bu yaz itibarı ile tarihe geçecek bir proje başlatıyor. Hem otomotiv, hem de havacılık kitaplarına yazılacak bu proje ile, ilk kez bir havalimanında otonom servis otobüsleri kullanılmaya başlanacak. Otonom servis otobüsü testleri yaklaşık 6 ay sürecek ve tüm dünyaya örnek haline gelecek.

Gatwick Havaalanı 2017 yılında 45,6 milyon yolcunun geçtiği bir kapı olmuş. 56 havayolu firmasının kullandığı tesis, çevresel olarak 800 tren istasyonuna ve 129 hatta bağlı. 7/24 ve çok yoğun biçimde çalışan havaalanında ilk otonom servis araçlarına ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Eğer testler istendiği gibi yürürse, havalimanının servis bölgelerinde daha az araç, daha az insan olacak. Bu da daha fazla güvenlik ve insan görevlilerin kazalarının azaltılması anlamına geliyor.

Havalimanında halen 300 servis aracının yer aldığı bilgisi veriliyor. Bu araçların yüzde 90 kadarı çoğunlukla sabit ve kullanıma hazır şekilde beklemekte. Servis otobüslerinin bir kısmı bu yaz itibarı ile elektrikli ve kendi kendine hareket edebilen modellerle değiştirilecek. İlk testlerde yolcular taşınmayacak, Gatwick Havaalanı’nın kendi çalışanları ve teknik ekipleri araçları kullanacak. Denemeler Gatwick’in kuzey ve güney terminalleri arasındaki yollarda gerçekleştirilecek. Araçların özellikle uçakların yakınında bulunmamasına dikkat edileceği açıklanmakta.

Oxbotica ve IAG Cargo firmaları ile birlikte yürütülecek testler sırasında toplanacak veriler önemli. Havalimanlarındaki yollar, herşeyin yolunda gitmesi amacıyla genelde karışık ve ince çalışmalar sonucunda düzenlenmekte. Buralarda işleyen araçların da belli kurallara uymaları, belli hızlarda hareket etmeleri gerekli. Bu otonom servis araçlarının işletilmesinden toplancak veriler teknik olarak incelenecek.

Araç testleri ile hem İngiliz hükümetinin, hem de sigorta firmalarının çok yakından ilgilendikleri de belirtilmekte. Özellikle sigorta şirketleri otonom araçların karmaşık kuralları olan hassas ortamlarda nasıl davranacağı ile ilgili raporları dört gözle bekliyorlarmış. Havaalanlarında otonom araç kullanımı için 40 farklı senaryo oluşturan Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği de (International Air Transport Association – IATA) bu testler sırasında yakından gözlemlerde bulunacak.

Eğer Gatwick Havaalanı testleri yolunda gircek olursa, yakın gelecekte tüm tesis çapında Uber benzeri otonom servis programlarının devreye alınması sözkonusu. Bu programlar tesis çalışanlarının bir noktadan diğerine daha hızlı ve kolayca gidebilmeleri için kullanılacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.