btbilgi

Bilgisayar fare cihazları ilk örneklerinden beri epey yol katetti. Her ne kadar altında yatan konsept aynı kalmış olsa bile, özellikleri ve becerileri açısından artık çok gelişmiş ürünler görebiliyoruz. Oyuncu fareleri bunlara güzel bir örnek. Fakat bilgisayar donanımı tarihi boyunca mutlaka her fırsatta farklı bir şeyler denemeyi sevenler de var. Tasarımcı Inyeop Baek’in fikri olan CONE isimli bu fare de, gördüğümüz en sıradışı cihazlardan biri olarak dikkat çekiyor.

CONE: Koni şeklindeki en sıradışı bilgisayar faresiCONE fareleri tutuş şeklini tamamen değiştirmeyi amaçlıyor. Bilek için daha ergonomik ve rahat bir kullanım, bu farenin tasarımında yatan ana sebep. Farenin şekli elin doğal avuçlama hareketine uyumlu şekilde planlanmış. Tıklama butonu uzun ama işaret parmağı/orta parmak mekaniğini aynen koruyor. Bu buton sayesinde sol klik ve sağ klik işlevlerinden uzaklaşmıyorsunuz. Baek böylece kullanıcının cihaza alışma sürecinin çok zor olmamasına uğraşmış.

Geleneksel farelerde vazgeçilmez bir öğe olan kaydırma tekerleği ise başparmağın altında, rahat bir konumda bulunuyor. Tekerleğin yeri de yine elin rahat avuçlama hareketine göre yerleştirilmiş durumda. Cihazın koni gövdesinin 68 mm çapındaki alt kısmında lazer göz, USB girişi ve pil yuvası var. Baek tasarımda şekil dışında, normal bir fare işlevlerinden hiçbir şey kaybetmemeye dikkat etmiş. CONE fare Bluetooth sayesinde kablosuz bağlantıya da sahip.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.