btbilgi

Fransa’nın kuzeyindeki Rang-du-fliers şehri, yakın gelecekte çok önemli bir tesise ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Burada inşa edilmesi planlanan ‘Tropicalia’ dünyanın en büyük tek kubbe altı tropik bahçe tesisi olması için tasarlanmış. Tropicalia yaklaşık 15 bin metrekare alana sahip olacak ve ziyaretçileri hiç görme şansları olmayan egzotik bir dünyaya götürecek.

Dünyanın en büyük tropik parkı Tropicalia Fransa’ya kurulacak

Kuzey Fransa yüksek ısısı ile bilinen bir bölge değil. Burada bir tropik bahçe kurmak demek, kubbe altındaki tüm bitkilerin belli ısılarda barındırılması anlamına gelmekte. Bu yüzden tesisin ortalama ısısı 28 derecede sabit tutulacak şekilde planlanmış. Tasarım firması  ‘Coldefy & Associés’ tarafından planlanan Tropicalia, çok geniş bir bitki ve hayvan popülasyonu barındıracak. Kubbe içinde göletler, ormanlar ve bir şelale bulunacak. Direksiz kubbe tasarımı sayesinde, ziyaretçiler hiç engel olmadan bir uçtan diğer uca kadar herşeye hakim olacaklar.

Tropicalia’nın inşa edileceği yerde, çevredeki doğa ile maksimum uyumlu olmasına dikkat edilecek. Kubbenin bir kısmı yer altına gömülü olacak ve çevresindeki doğal yapılara gömülecek. Tesisin en önemli parçası olan kubbe kısmı alüminyum bir iskelet ve ETFE materyalinden basınçlı şişme yastıklar ile kurulacak. Bu materyal hem güneş ışığını geçiriyor, hem de sağlamlığı sayesinde dış koşulların içeriye etki etmesini engelleyebiliyor. Tesiste tropik parkın dışında hayvanların bakımı için veteriner ofisleri ve ziyaretçiler için hazırlanmış bir otel ile restoran yer alacak.

Dünyanın en büyük tropik parkı Tropicalia Fransa’ya kurulacak

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.