btbilgi

Türkiye’de elektrik dağıtım şirketi değiştirmek yeni bir düzenleme değil, 16 sene önce devreye alındı. Önceleri sadece yüksek tüketimi olan ticari tüketicilerin dağıtım şirketi değiştirmesi mümkündü. Dağıtımcı değişimi için gerekli olan minimum tüketim limiti düşünce ev kullanıcıları da bundan faydalanacak duruma geldiler. Böylece herkes cep telefonu operatörü değiştirir gibi elektrik dağıtımcılarını değiştirebiliyor.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK)’nun son düzenlemesi sayesinde, artık aylık 70 TL’nin üzerinde elektrik faturası ödeyen tüketiciler başka bir elektrik dağıtım şirketine geçebiliyorlar. Sunulan daha düşük fatura şansı ve yüksek hizmet kalitesine rağmen, tüketicilerin önemli bir çoğu bu avantajın farkında değil.

Bu durumun arkasında yatan en önemli faktörün ise konunun tüketiciler arasında yeteri kadar bilinmiyor olmasının olduğu ifade edilmekte. Pek çok tüketici hala elektrik dağıtımcılarının hepsinin devlete ait olduğuna inanmakta. Ancak elektrik üretim şirketlerinin tamamı özel şirketler haline getirildi. Dağıtım görevleri de özel elektrik tedarikçileri tarafından yapılmakta. Bu şekilde devletin her iki sektörden de elini çekmesi ve yalnızca denetleyici/düzenleyici rolünü üstlenmesi sayesinde, elektrik sektörü tamamen özelleşti. Bu da rekabet ortamı yaratarak fiyatların düşmesine ve hizmet kalitesinin artmasına sebep oldu.

En Cazip’, ‘Akıllı Tarife’, ‘Hesap Kurdu’ ve ‘Elektrik Sepeti’ gibi karşılaştırma siteleri, elektrik kullanıcılarına farklı şirketlerden hizmet alırlarsa ne kadar fayda sağlayacaklarına dair yardımcı olmaya çalışıyorlar. Bu sitelerden En Cazip’in derlediği verilere göre, 2017 yılının Aralık ayında Türkiye’deki toplam elektrik tüketicisi sayısı 42 milyon kadar. 2018 yılının Şubat ayı verilerine göre alternatif elektrik dağıtım şirketi kullanan tüketiciler dışında kalanlar, bir önceki aya göre yüzde 14,76 azaldı. Şubat ayında özel tarifelerden tedarik sağlayan serbest tüketici sayısı 3 milyon 559 bin kişi olarak aktarılmakta. Bu verilere göre toplam tüketicilerin yalnızca yüzde 7’si elektrik dağıtımcısını değiştirmiş. Halen elektrik dağıtım şirketini değiştirme hakkına sahip ama kullanmayan tüketicilerin oranı tahmini olarak yüzde 80.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.