btbilgi

İnsanların internet üzerinden alışveriş yapmaya alıştığı bu çağda, acaba geleneksel mağazalar anlamını yitirdi mi? Perakendeciler fiziksel mağaza çabalarırı tamamen bırakmalı mı? Müşteriler gidip elleri ile ürünlere hiç dokunmadan, sadece online ortamda alışveriş yapmayı kabullenecek mi? Deloitte tarafından hazırlanan ‘Perakende 360 – Bağlantılı Mağazalar Raporu’ işte bu konuyu mercek altına yatırıyor. Rapor teknolojinin gelişimiyle birlikte artan online mağazacılığın, geleneksel mağazaların sonunu getireceği iddialarına yanıt vermekte.

Rapora göre perakendedeki dijital trendlerde dört başlık öne çıkıyor: ‘Biyometrik Teknolojiler’, ‘Yapay Zeka ve Makine Öğrenimi’, ‘Görüntü İşleme Teknolojileri’ ve ‘Nesnelerin İnterneti’ (IoT). Türkiye’den farklı olarak yurt dışında özellikle biyometrik teknolojilere yönelik yatırımların arttığı aktarılmakta. Ayrıca perakende şirketlerinin yapay zeka ve kendi kendine öğrenen sistemleri kullanmaya başladıklarından da bahsediliyor.

Fiziksel mağaza içindeki en büyük değişimlerden biri ‘kişiselleştirme’ teknolojileri. Özel müşteri deneyimi yaklaşımı, hem perakende şirketlerinin mobil uygulamalarında hem de satış danışmanlarının kullandığı uygulamalarda kendine yer bulmaya başlamış durumda. Nesnelerin İnterneti (IoT) ise verinin toplanması ve analizi teknikleri ile birlikte bu alana yön veren bir diğer konsept. Bu teknolojiler hem müşteri deneyimi, hem mağaza içi operasyonların yönlendirilmesi, hem de stok yönetimi gibi alanlarda yepyeni iş yapış şekillerini ortaya çıkaracak denilmekte.

Dünya çapında birçok alanda haber olan robotlaşma konusunda raporda iki farklı konu öne çıkartılmış. Birincisi insanlar tarafından yapılan ve yıllardır değişmeyen rutin işlerin robotlara aktarılması. Diğeri ise tüm görevleri tamamen robotların yapması. Raporda robotların mağaza işlerindeki birçok alanda hayata geçeceği öngörülmekte. Bu sayede mağaza süreçleri otomatize edilecek ve operasyonel verimlilik sağlanabilecek. Bu durum da, mağazada çalışan satış danışmanlarının daha zengin içerikli bir mağaza deneyimi sağlamaları için daha fazla zaman ayırmalarına olanak tanıyacak.

Deloitte Türkiye Dijital Hizmetler Lideri Hakan Göl, dijital perakendeciliğin geleneksel mağazacılığı öldürmesi endişesi konusunda ise şunları aktarmakta: “Online perakendenin mağazaları öldüreceğine yönelik yorumların çok gerçekçi olduğunu düşünmüyoruz. Aksine dijitalleşen perakendenin geleneksel iş modellerine ve mağazalara her zaman ihtiyacı olacak. Önemli olan değişen tüketici eğilimleri ile birlikte mağazaların rollerinin değiştiğinin de anlaşılması… Tüketicinin satın alma yolculuğunda, ürün bulma ve satın alma adımlarından önce, özellikle farkındalık yaratma, ilham verme ve araştırma yapma aşamalarında perakende şirketleri için markanın hikayesini anlatma ve tüketiciye dokunma yönünde fiziksel mağaza hâlâ çok önemli ve öyle kalmaya da devam edecek.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.