btbilgi

ABD’de başlayan dizel skandalı hala son bulmuş değil. Çeşitli otomotiv firmalarının karıştığı emisyon sahtekarlığı davaları şimdi BMW’ye de bulaştı. Daha önce Volkswagen, Daimler, Audi gibi Alman devlerinin başını yakan davalar sonucunda Volkswagen firması 4,3 milyar dolarlık para cezasına çarptırılmıştı. New Jersey kökenli bir mahkemede açılan dava sonucunda BMW firmasının modelleri de sıkı bir kontrolden geçirilecek.

Davada BMW firmasının bazı modellerinde, dizel emisyonlarının testler sırasında özellikle düşük çıkmasını sağlayan cihazlar/yazılımlar bulunduğu iddia ediliyor. Dava belgesinde “BMW’nin sunduğu beyanlar, emisyon düzenlemeleri konusunda doğru bilgileri aktarmadığı için yanıltıcı bulunmuştur” ibaresi yer almakta. Ayrıca belgede “Araçların vaat edilmiş edilen gücü, yakıt ekonomisi ve verimliliği; yalnızca bu araçlardaki yazılımlar emisyon testi ortamında olmadıklarını algıladığında otomatik şekilde emisyon kontrollerinin kapatılması veya ayarlarının düşürülmesi sayesinde elde edilebilmekte.” deniliyor.

Reuters’in verdiği bilgiye göre sözkonusu dizel araçlar ABD’de 2009-2013 yılları arasında satılmış X5 SUV modeli ve 2009-2011 arasında satılmış 330d modeli. Bu araçların benzinli versiyonlarına kıyasla, çok daha yüksek nitrojen oksit seviyelerine yol açtıkları iddia edilmekte. ABD yasalarına göre satılan otomobillerde bu türden emisyon değerlerini değiştirici, yanlış veri sağlayıcı cihaz ve/veya yazılımların bulunması ve kullanılması kesinlikle suç kabul ediliyor.

Bir firma sözcüsü firmanın dava belgelerini dikkatle incelemekte olduğunu açıklamış. Tüm suçlamalar ve iddialar büyük incelikle ele alınmakta deniliyor. Prensip olarak BMW Group’un ürettiği hiçbir araçta buna benzer manipülasyonları yapılmadığı ve bu soruşturmada yasal kurumların ihtiyacı olan her türlü desteğin sağlanacağı bilgileri de verilmiş durumda. Henüz davanın sonucu belli olmamakla beraber, çeşitli sektör yayınları diğer Alman firmaları gibi BMW’nin de emisyon düzenlemeleri konusunda benzer bir yola başvurmuş olabileceği yönündeki şüphelerini ifade ediyorlar.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.