btbilgi

Bu araştırmanın sonuçlarını okuduktan sonra belki de akıllı telefonunuzu daha uzun süre kullanmak isteyebilirsiniz. Her iki senede bir akıllı telefon değiştirmezseniz hem cüzdanınız rahatlayacak, hem de çevreye verilecek büyük bir zararı azaltmış olacaksınız. Kanada, Ontario’daki McMaster Ünviersitesi araştırma görevlilerinin yayımladığı bu rapor, küresel bilişim (BT) endüstrisinin karbon emisyonları bazında gezegene verdiği zararı saptamak amacıyla hazırlanmış.

2010-2020 arasında dünya çapında üretilen bilgisayarlar, dizüstüler, akıllı telefon ve sunucular gibi BT ürünlerinin üretimi ve etkisini ortaya koyan rapor, ne yazık ki pek içler açıcı sonuçlar vermiyor. 2007 yılında küresel BT ürünlerinin çevre kirliliğine katkısı sadece yüzde 1 seviyesinde iken, şu anda bu etki üç katından fazlaya yükselmiş durumda. Bu tempo ile devam edilirse de 2040’da yüzde 14 seviyesine ulaşılacak. Bu oran, küresel lojistik sektörünün dünyamıza verdiği çevresel zararın yarısına denk oranda.

Akıllı telefon ürünleri yaklaşık iki senelik bir optimum kullanıma ömrüne sahip cihazlar olarak bilinmekte. Kullanıcılar bu cihazları kısa süreler içinde değiştirip eskilerini çöpe attıklarında, her seferinde hızla artan bir çevre felaketine doğru ilerliyoruz. Bir akıllı telefonun üretimi için büyük miktarlarda değerli maden kullanılması gerekiyor. Bu da tek bir cihaz üretiminde oluşan karbon emisyonlarının yüzde 85-95 kadarına yol açan başlıca etken. Ayrıca halen dünya çapında üretilen tüm akıllı telefonların sadece yüzde 1’inin geri dönüşümden geçiyor olması da, yarattıkları tehlikeyi artıran bir başka etken.

Apple yeni model iPhone cihazlarının üretiminde, öncekilere göre daha az karbon salınımı yapıldığını söylemişti. Örnek olarak bir iPhone 7 üretilmesinde, bir iPhone 6s üretiminden yüzde 10 daha az karbon salınımı olduğu açıklandı. Fakat ekran ve cihaz boyları büyüdükçe, içlerinde kullanılan değerli maden miktarı artıyor. Bu da işi tersine çeviriyor. Bir iPhone 7 Plus üretiminde, bir iPhone 6s üretimine göre yüzde 10 daha fazla karbon salınmakta. Bağımsız bir araştırma ise iPhone 6s üretiminde, iPhone 4s üretimine göre yüzde 57 daha fazla karbon salınımı yapıldığını ortaya koymuştu.

Raporda her akıllı telefon kullanıcısının iki değil de üç senede bir cihaz değiştirmesinin bile, çevresel kirlenmenin azaltılmasında uzun vadede büyük bir etkisi olacağı aktarılmış. Her ne kadar teknoloji firmaları her sene sayısız yeni model ile tüketicilerin gözünü boyamaya ve satışları artırmaya çalışsalar bile, tüketicilerin bu konuda bilinçli olması ve ellerinden geleni yapmaları çok önemli. McMaster Üniversitesi araştırmasının bu yöndeki sonuçları, ‘Journal of Cleaner Production’ jurnalinde yayımlanan bir bilimsel makalede ayrıntıları ile ele alınmış durumda.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.