btbilgi

İsviçre’deki STEM üniversitesi ETH Zurich’in robot laboratuvarı, birbirinden ilginç buluşları ile ünlü. Bunların arasında ANYmal (“animal” yani Türkçe’de “hayvan” kelimesinden türetilen bir isim) adında dört bacaklı otonom bir robot da bulunmakta. Bu robot çeşitli ortamlarda kendi başına hareket edebiliyor, koşabiliyor, engelleri geçebiliyor ve güçlü motorları ile çok çeşitli şeyler yapabiliyor. Ama kimsenin aklına dans etmesi gelmezdi herhalde.

ANYmal robot üzerindeki lazer sensörler ve kameralar sayesinde çevresini taramakta, gerçek zamanlı haritalar çıkartıp ona göre engellere takılmadan gezinebilmekte. Yapması planlanan öncelikli görevi endüstriyel ve nükleer tesisleri kendi başına devriye gezip, potansiyel sorunları anında rapor etmek. Taşıdığı ısı görüş kamerası, gaz sensörleri, spotlar ve mikrofonlar ile tesislerde gezinirken anomalileri bulmak için tasarlanmış.

Ama anlaşılan ANYmal çalışma saatleri dışındaki boş zamanlarında dans edip, eğlenmeyi de seven bir robot. ETH Zurich araştırmacıları robota bir müzik çaldığında bunu analiz etmeyi ve uygun şekilde hareketler yapmayı öğretmişler. Üzerindeki mikrofon ile çalan müziğin temposunu dinliyor ve müziği gerçek zamanlı şekilde analiz ediyor. Sonra da önceden kendisine yüklenen bir hareket veritabanından en uygun hareket şablonunu seçiyor ve dans etmeye, tempo tutmaya başlıyor. Robotun bu konuda bazı insanlardan bile daha başarılı olduğunu söyleyebiliriz.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.