btbilgi

Google’ın dizüstü bilgisayarlar için hızlı ve hafif bir çözüm olarak ürettiği işletim sistemi Chrome OS, yeni cihazlarla karşımıza çıkıyor. Özellikle de eğitim alanında Windows cihazlara alternatif olarak büyük bir ilgi gören bu cihazlara şimdi de dünyanın ilk Chrome OS tableti eklendi. Acer’ın tasarladığı Chromebook Tab 10 modeli, özellikle öğrenci ve öğretmenlere yönelik özelliklere sahip olması ile dikkat çekiyor.

Chromebook Tab 10 kullanıcıları çalışmalarını ve uygulamalarını 9,7 inç boyutundaki QXGA IPS dokunmatik ekranda parlak renklerde görebilmekte. Ekran ayrıca inç başına 264 piksel yoğunluk ile 2048 x 1536 çözünürlük sunmakta. Tablet ince yapısı ve taşınabilir tasarımı sayesinde sınıfta rahatça kullanılabiliyor ve kesintisiz eğitim için birçok yere taşınabiliyor. Yalnızca 550 gram ağırlığındaki cihaz 172,2 (G) x 238,2 (D) x 9,98 (Y) mm boyutlarına sahip. 9 saate varan pil kullanımı sayesinde de günlük ders saatlerinde kesintisiz kullanım mümkün.

Dünyanın ilk Chrome OS tableti: Acer Chromebook Tab 10Google Play’i tümüyle destekleyen Acer Chromebook Tab 10 sayesinde öğretmenler ve öğrenciler, birlikte çalışarak keşfetmeyi ve etkileşime geçmeyi sağlayan milyonlarca Android uygulamasına erişebiliyor. Ön taraftaki 2 MP HD web kamerası, çift hoparlör ve mikrofonla Google Hangouts üzerinden görüşme yapabiliyor. Arka taraftaki 5 MP kamera ise video ve fotoğraf çekme imkanı sunuyor.

Cihazla birlikte bir adet Wacom EMR stylus kalem geliyor. Öğrenciler bu şekilde etkileşimli uygulamalarla çalışabiliyor, çizim yapabiliyor, not alabiliyor, arkadaşları ve öğretmenleriyle paylaşabilecekleri fikirleri kaydedebiliyor. Wacom EMR stylus kalem kasadaki özel bölmede güvenle saklanıyor, pil gerektirmiyor ve düşmeye karşı da dayanıklı.

Okulların BT yöneticileri Acer Chromebook Tab 10’u okuldaki diğer Chrome OS tabanlı cihazlar gibi kolayca yönetebilecekler. Uzaktan güncellemeler, uygulamaları yapılandırma ve Chrome Education lisansı ile eklentileri ve prensipleri yönetmek mümkün. Birden fazla kullanıcının giriş yapabildiği Chrome OS sayesinde öğrenciler kendi hesaplarına bağlanıp bilgilerine, uygulamalarına, projelerine, Gmail’e ve daha fazlasına sorunsuz erişebilmekte. Öğrencinin kullandığı cihaz kaybolduğunda, çalındığında veya hasar gördüğünde öğrenciler bilgilerini kaybetmiyor. Çünkü tüm dosyaları, belgeleri ve fotoğraflar Google Drive altyapısı ile bulutta saklanmakta. Otomatik olarak güncellenen Chrome OS işletim sisteimi öğrencileri virüsler ve zararlı yazılımlar gibi sürekli değişen tehditlere karşı korumakta.

Acer Chromebook Tab 10, öğrencilerin Expeditions AR ile yepyeni eğitim deneyimleri yaşamasını sağlamak için yakın gelecekte artırılmış gerçeklik (AR) desteği de verecek. Google’ın AR teknolojisi olan Expeditions AR, sınıfın haritasını çıkarıp içine 3D nesneler yerleştirebiliyor. Öğrenciler biyoloji, coğrafya ve astronomi gibi konuları bu nesneler sayesinde daha kolay kavrayabiliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.