btbilgi

Plastik materyallerin gezegenimiz ve doğal yaşam için ne kadar zararlı olduğunu biliyoruz. Dünya çapında her dakikada 1 milyon plastik şişe tüketilmekte. Bunun çok büyük bir kısmı ise geri dönüşüme gitmiyor. Plastikler atıldıkları yerlerde bozulmaya başlayarak çevreye küçük plastik parçacıkları yayıyorlar. Bu parçacıkların en küçükleri olan mikroplastikler gözle görülemediği gibi, tüm doğaya yayılarak bize geri dönmeyi de başarıyorlar. Daha önce musluklardaki içme sularında keşfedilen mikroplastik yoğunluklarından bahsetmiştik. Yeni bir araştırma da şişelenmiş sulardaki potansiyeli gözler önüne seriyor.

Orb Media firmasının ABD’deki New York eyalet Üniversitesi araştırma görevlilerine yaptırdığı bir çalışma, durumunu vehametini ortaya koymakta. Bu çalışmada 9 ülkedeki (ABD, Çin, Brezilya, Hindistan, Endonezya, Meksika, Lübnan, Kenya, Tayland) 19 şehirden toplanmış, 11 farklı markanın 259 şişelenmiş su örneği bilimsel bir incelemeden geçirilmiş. Satılan her litre şişelenmiş içme suyu içinde ortalama 325 adet mikroplastik partikülü olduğu saptanmış. Araştırmada her 10 şişeden 9’unda plastik lifleri olduğu keşfedilmiş. Test edilen 259 şişe suyun sadece 17’sinde hiç plastik izine rastlanmadığı belirtiliyor.

The Guardian’ın haberine göre bu araştırmada en çok rastlanan plastik türü ‘polypropylene’ olmuş. Bu materyal en çok şişe sularının kapaklarında kullanılmakta. Araştırmacılar testlerde mikroplastik partiküllerine yapışıp gözlemlenebilir hale getiren özel bir kırmızı boya çeşidi kullanmışlar. Bu boya türü doğal moleküllere yapışmadığı için, şişe sularındaki plastik parçaları kolayca görülebilmekte.

Testlerde kullanılan marka ve sular şu şekilde listelenmiş: Aqua (Danone), Aquafina (PepsiCo), Bisleri (Bisleri International), Dasani (Coca-Cola), Epura (PepsiCo), Evian (Danone), Gerolsteiner (Gerolsteiner Brunnen), Minalba (Grupo Edson Queiroz), Nestlé Pure Life (Nestlé), San Pellegrino (Nestlé) ve Wahaha (Hangzhou Wahaha Group).

Dünya Sağlık Örgütü’nden (World Health Organisation – WHO) bir temsilci The Guardian’a yaptığı açıklamada, henüz bu durumun insan sağlığı üzerinde ne kadar tehlike yarattığına dair kesin kanıtların bulunmadığını aktarmış. Yine de endişe verici bir gelişme olarak değerlendirilmekte ve WHO bu konuda bir araştırma başlatıyor. Orb Media’nın çalışması ve benzer çalışmaların hepsi gözden geçirilecek, böylece oluşan riskin büyüklüğü doğru şekilde saptanacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.