btbilgi

Neredeyse her sektörden şirket dijitalleşme çabası içerisinde ve siber güvenlik endüstrisi de bu dönüşümü en yoğun şekilde yaşayan sektörler arasında. Şirketlerin bu dönüşüm süreçleri sırasında tüm güvenlik ihtiyaçları yeniden tanımlanmakta. Her geçen yıl sanal tehditler artmakta, fakat şirketlerin oluşturdukları mevcut yetenek havuzlarının günümüzün güvenlik ihtiyaçlarını karşılayabildiğini söylemek epeyce zor.

Siber güvenlik endüstrisinde özellikle 2015 yılından beri yaşanan kalifiye siber güvenlik personeli eksikliğinin, 2022 yılına gelindiğinde dünya genelinde 1,8 milyona ulaşması bekleniyor. Avrupa’ya baktığımızda 2022 yılına gelindiğinde mevcut güvenlik personelleriyle, bu alandaki pozisyonlar arasındaki farkın 350 bin seviyesine erişeceği öngörülmekte. Türkiye’de ise son dönemde yapılan açıklamalar, güvenlik alanında 30 bin kalifiye personel açığı olduğunu ortaya koyuyor.

Son zamanlarda raporlanan araştırmalara göre, diğer BT departmanlarının aksine siber güvenlik alanında önemli bir eleman açığı bulunmamakta. Buna karşın çok hızlı değişen güvenlik ihtiyaçları düşünüldüğünde, bu konu yakın gelecekte büyük bir soruna dönüşebilir. Bu noktada şirketler ve kurumların, güvenlik departmanları için oluşturdukları yetenek havuzlarını tekrar gözden geçirmeleri gerekiyor.

Trend Micro gibi dijital güvenlik firmaları, şirketlerin siber güvenlik personeli seçimlerinde büyük önem taşıyan yeni mezun adaylar ile mezuniyet öncesi süreçte temas kurmalarını önermekte. Şirket bünyesinde verilebilecek staj imkanları, eğitimler ve sosyal platformlar üzerinden yapılacak düzenli aday görüşmeleri de benzer öneriler arasında. Güvenlik konularında lisans eğitimi almamış olsa da, kendisini bu alanda geliştirmeye çalışanın kişilerin yanı sıra; sertifika programları üzerinden kendilerini siber güvenlik konusunda geliştirmiş kişiler de tercih edilerek, oluşabilecek güvenlik açıklarının önüne geçilebilir.

Şirketlerin özellikle yapay zeka, makine öğrenme, davranış analizi, Nesnelerin İnterneti ve veri mühendisliği teknolojilerinde yaşanan hızlı gelişim yüzünden, bu alanlarda uzmanlaşacak yeni nesil iş gücüne ihtiyacı olacağı öngörülmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.