btbilgi

Lityum-iyon bataryalar aslında insana epey zararlı materyallerle dolu birer enerji küpü. İçlerinde çeşitli kanser yapıcı maddeler, yakıcı asitler, yanıcı kimyasallar var ve kesinlikle çöpe atılmamaları gerekli. Bu tür bataryalar tükendiklerinde mutlaka geri dönüşüm sürecine sokulmalı ve özel tesislerde sökülmeliler. Fakat bazı kişiler meraklarına yenilmekten geri duramıyorlar. Bu cesur kişilerin paylaşımları sayesinde pillerin içinde ne bulunduğunu biz de tehlikeye girmeden görebiliyoruz. ARIES RC isimli YouTube kanalı bir Tesla bataryasını sökmüş ve içinde neler olduğunu bizlere göstermiş.

Videoyu çeken kişi Tesla’nın elektrikli otomobillerinde kullanılmakta olan 18650 model bataryayı ele almış. Bu batarya Tesla ve Panasonic tarafından  beraberce geliştirildi. Firmanın Model S arabalarının tabanında bulunan batarya paketinde 18650 tip pillerden yaklaşık 7 bin adet bulunmakta. Paralel şekilde bağlı bu piller arabanın tüm gücünü sağlamakta ve defalarca şarj edilebilmekteler. Her ne kadar video bilimsel bir çalışma olmasa da, en azından bu bataryaların içinde ne olduğuna, amatör bir gözle de olsa tanık olabiliyoruz.

Silindir şeklinde tasarlanmış batarya içiçe dizilmiş üç katmandan oluşmakta. Bu tasarıma teknik olarak “jelly roll” denilmekte. Anot ve katot parçaları arasında elektrik oluşumu gerçekleşmekte ve bu da bataryanın güç vermesini sağlamakta. İkisi arasındaki bir ayırıcı bölme sayesinde hem birbirine değmiyorlar, hem de iyonlar birinden diğerine atlayabiliyor. Bu katmanların en önemli olanı, ince bir alüminyum şerit üzerine yerleştirilmiş özel bir lityum karbonat karışımı.

Tesla firması ilk elektrikli araba modeli olan Roadster’ın üretiminde, pazarda bolca bulunabilecek dizüstü bilgisayar batarya hücreleri gibi çözümlere başvurmuştu. Fakat 2010 yılında Panasonic ile bir stratejik ortaklığa gittiler ve o zamandan beri ikili gelişmiş lityum-iyon piller tasarlayıp üretmekteler. 18650 tip bataryalar halen Model S ve Model X’de kullanılmakta. Model 3 serisinde ise ikilinin geliştirdiği daha büyük boyda ve kapasitedeki 2170 tip batarya yer almakta.

Yine ARIES RC kanalında yayınlanan ikinci videoda ise bir 2170 tip bataryanın içeriğini görüyoruz. Benzer bir tasarıma sahip bu pil bazı farklılıklarla da dikkat çekiyor. Yine de iki cihazın da çok ileri bir mühendislik sonucu ve şu anda batarya teknolojisinin en tepesindeki ürünlerden ikisi olması gibi bir gerçek var. Bu bataryaların günümüz otomotiv endüstrisini değiştiren öğelerden olduğunu aklımızdan çıkartmamamız gerekli.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.