btbilgi

Elektrikle çalışan ilk spor otomobili olan Mission E’yi 2020’ye kadar pazara sunmayı planlayan Porsche, bu modeli şimdiden keşfetmek isteyenler için de Google ile birlikte artırılmış gerçeklik uygulamasını geliştirdi. Mission E Artırılmış Gerçeklik uygulaması, kullanıcıların Mission E konsept çalışmasını farklı açılardan görebilmesine olanak sağlıyor.

Uygulamada, konsept araç sanal olarak bir odaya yerleştiriliyor ve artırılmış gerçeklik sayesinde aracın aerodinamik performansı gibi çeşitli özelliklerinin canlandırıldığı simülasyonlar gerçekleştirilebiliyor. X-ray görünümü, aracın hafif gövdesinin iç kısmının görüntülenmesini sağlayarak, araçta kullanılan sürüş ve pil teknolojileriyle ilgili merak edilenleri de gün ışığına çıkarıyor. Ayrıca müşteri, aracı istediği renkte görüntüleyebiliyor. Etkileşimli sürüş modu sayesinde, aracı artırılmış gerçeklikte test sürüşüne çıkarmak da mümkün.

Porsche Mission E, 2015 Frankfurt Otomobil Fuarı’nda bir konsept otomobil olarak tanıtıldı. Araç firmanın birinci nesil tam elektrikle çalışan otomobili olacak. Üretime 2019 yılında Porsche’in Zuffenhausen tesisinde başlanması beklenmekte. Porsche bu araçtan yılda 15 bin civarında üretmeyi planlamakta. Elektrikli lüks model bu araba 600 beygirden fazla güce sahip olacak. Sıfırdan saatte 100 kilometre hıza 3,5 saniyede, saatte 200 kilometre hıza ise 12 saniyede çıkabilecek. En yüksek hız ise saatte 250 kilometre olarak belirlenmiş. Firmanın Mission E için hedeflediği tek şarjla maksimum menzil 500 kilometre.

Android ve iOS işletim istemi ile çalışan, artırılmış gerçeklik destekli tüm akıllı telefonlar için kullanıma sunulan uygulama, Google Play ve App Store’dan ücretsiz olarak indirilebiliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.