btbilgi

‘Ev’ dediğimiz şey artık eskisi gibi sabit bir şey değil. Günümüzde kamyonları ve otobüsleri alıp eve çevirenler, teknelerden ev yapanlar her türlü tasarım sitesini işgal etmiş durumda. Rus tasarımcı Max Zhivov da bu akımı en güzel görenlerden biri. Yeni tasarımı olan Modul Go, Ikea’nın modüler eşyaları ve çocukların parçalardan inşa edilen oyuncaklarından ilham almış. Bu yüzen ev karadaki alternatiflere göre ucuz, mobil ve müşterinin her türlü isteğine uyabilecek kadar esnek.

Modul GO: Ikea’dan esinlenen su üzerinde modüler yüzen ev

Modul Go’nun standart versiyonu iki odalı bir yüzen ev. Fakat modüller birleştirilerek tekne bir kafeye, bir mağazaya, bir yük gemisine, nehirde yolcu taşıyan bir araca çevirilebiliyor. Baz platformlar 9m x 4,5m ve 13m x 6,5m büyüklüğünde planlanmış. Bunların üzerine yerleşecek modüller ise 2,4 metre genişliğinde ve 2,3 metre yüksekliğinde. Ayrıca 3,5 metre yüksekliğinde 1,5 katlı özel bir modülün de tasarlandığı bilgisi veriliyor.

Modul GO: Ikea’dan esinlenen su üzerinde modüler yüzen ev

Bu modüler yüzen evlerin ilginç kullanım alanlarından biri de, arkalarına takılacak iskeleler ile hidroplan uçaklar için bir bekleme/hangar görevi görebilmesi. Yani Modul GO evinizin arkasında bir su uçağı bile bulundurabilirsiniz. Evlerden birkaç tanesi biraraya getirilip, yüzen mini bir köy oluşturulabilir. Kanocular için özel bir yüzen hazırlanma platformu meydana getirilebilir. Hatta güneş panelli ve batarya yüklü modüller ile geçici yüzen bir enerji istasyonu bile yapabilirsiniz.

Tüm Modul GO baz platformları elektrik motorları ile donatılmış. Üzerine eklenecek modüllerin konfigürasyonu, ağırlığı ve müşterinin ihtiyaçları doğrultusunda bu motorlar da farklı güçlerde olabiliyor. Yüzen ev önceden inşa ediliyor, iki TIR kamyon ile parçalar halinde istenilen yere taşınıyor. Bir ev dört kişi tarafından sadece iki günde tamamen inşa edilip, müşteriye teslim edilebilmekte. Zhivov’un stüdyosu sırf bu yüzen evlerin satışı için özel bir uygulama bile hazırlamakta. Bu akıllı telefon uygulaması üzerinden müşteriler istedikleri boyda platform ve istedikleri modülleri seçebilecek, bunları özelleştirebilecek, fiyat alıp sipariş bile verecekler.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.