btbilgi

Blokzinciri üzerine çalışan tonla büyük teknoloji firma arasına Google da katıldı. Firma müşterilerine bu teknoloji ile güçlendirilmiş bir dizi online bulut hizmeti sunmayı planlıyor. Bu hizmetlerin arasında yeni bir kriptopara yok, daha çok kendi dijital kayıt defteri (ledger) altyapısını oluşturup hem dahili hem de harici projelere uygulamak niyetinde gibi gözüküyor.

Google’ın blokzinciri altyapısını kullanacağı dahili operasyonlar arasında müşterilerinin kişisel ve kurumsal verilerinin güvenliğinin artırılması, bulut hizmetlerinin rakiplerininkinden farklılaştırılması gibi konular bulunmakta. Bloomberg’in verdiği bilgiye bakılırsa Google ayrıca üçüncü parti firmaların alıp kendi sunucularında ve altyapılarında kullanabileceği komple bir blokzinciri çözümünü de hazırlamaya devam ediyor.

Google’ın bu amaçla çeşitli startup şirketleri satın almakta ve bazı şirketlere yatırım yapmakta olduğu da belirtiliyor. Bu şirketlerin ayrıntılı bilgieri aktarılmamış ama firmanın yatırım kolu GV’nin Blockchain Luxembourg, Ripple, Ledger X ve Veem’e yatırımlarda bulunduğu biliniyor. Fakat Google’ın ana şemsiye firması Alphabet’in 2017’de blokzinciri teknolojileri alanında en çok para harcayanlardan olduğu bilgisi verilmekte. CB Insights araştırmalarına göre, firma bu konudaki yatırımlarında Citigroup ve Goldman Sachs Group gibi finans devlerini bile geçmiş durumda.

Firmanın içinde yer alan bazı çalışanlara göre Google’ın altyapı ekibinde epey kişi blokzinciri projeleri ile meşgul. Şirketin yönetim kadrolarının, blokzincirinin kendi online ve bulut servisleri ile çok iyi çalışacağı yönünde yüksek beklentiler içerisinde olduğu da ifade edilmekte. Her ne kadar Google henüz bu projelerinden hiçbiri ile ilgili resmi bir açıklama gelmemiş olsa da, firma sözcülerinden biri bu teknolojiye büyük yatırımlar yapıldığını aktarmış. Tüm bu yatırımlar ve projeler, tüm teknoloji firmaları gibi Google’ın da elinin altında olan devasa kişisel/kurumsal verinin güvenliğinin en üst seviyeye çıkartılması için büyük önem taşımakta.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.