btbilgi

‘Türkiye’de Mobil Oyunlar’ araştırması, ülkemizde mobicl cihazların yükselişi ile ayağımıza gelen kolay eğlence imkanlarına bakış atmamızı sağlayan bir çalışma. Bu araştırmanın üçüncü bacağı olan ‘Türkiye’de Profesyonellerin Mobil Oyunlarla İlişkisi’ kısmının raporu da sunulmuş durumda. AdColony’nin araştırma firması Nielsen ile birlikte yürüttüğü araştırmanın sonuçları, Türkiye’de profesyonel hayatın içinde olan çalışan kitlenin mobil oyunlara yaklaşımını gösteriyor.

Türkiye’de özellikle mobil ortamlardaki reklamverenler, mobil oyun oynayan kitleler hakkında bilgi sahibi olmak istiyor. Bu devasa pazardaki müşteriler sadece çocuklar ve gençler değil. Yetişkinler, ev kadınları, çalışanlar ve profesyonel konumdakiler gibi çok farklı kategorilerden herkes akıllı telefon ve tabletlerde oyun oynamakta. 25-44 yaş arası, AB SES gruplarından temsiliyeti çok yüksek bir profesyonel örneklem grubuyla yapılan araştırma, tüm bu yetişkin kitlelerin bilinçli olarak mobil oyunlarla ve mobil oyun içi reklamlarla ilişki içinde olduğunu göstermekte.

Araştırmanın öne çıkan sonuçları şu şekilde sıralanmış:

Profesyonel çalışan kesim mobil oyun oynarken en çok akıllı telefon tercih ediyor (yüzde 95). Tabletler ise yüzde 14 oranında tercih edilmekte. Katılımcıların yarısına yakını her gün mobil oyun oynadığını dile getiriyor. Haftada en az 2 kere oyun oynadığını söyleyenlar yüzde 88. Katılımcıların gün içerisinde en sık oyun oynadığı zaman aralığı 20:00-23:00 saatleri arası.

Yetişkin ve profesyonel çalışanlar da mobil oyun oynuyor

Çalışan kitle mobil oyun kategorileri arasında en çok masa oyunları ve bulmaca türlerini seviyor. Kağıt oyunları bu iki kategoriyi takip etmekte. Çalışanlar mobil oyunlar oynamak için en çok evlerini ve rahat oldukları zamanları tercih etmekteler. Katılımcılar televizyon izlerken, evde dinlenirken ve müzik dinlerken ağırlıklı olarak bir yandan da mobil oyun oynuyorlar.

Yetişkin ve profesyonel çalışanlar da mobil oyun oynuyorÇalışan kitlenin mobil oyunlar oynarken kendilerini nasıl hissettikleri sorulduğunda ağırlıkla pozitif bir ruh haliyle ilişkilenen; rahatlık, mutluluk ve heyecan gibi duyguların ön plana çıktığı görülmekte. Oyun içi para harcama ve reklam içerikleri konularında da sorular sorulmuş. Satın alınan oyunları oynama tercihleri yüzde 13 ile ülke ortalamasının üstünde. Oyun içi ek içerik edinme veya can kazanma gibi seçenekler için, çalışanlar direk para harcamaktansa yüzde 84 oranla reklam içerikli videolar izlemeyi tercih ediyorlar.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.