btbilgi

Teknoloji devlerinden Microsoft harıl harıl sanal gerçeklik (VR) ve artırılmış gerçeklik (AR) dünyalarına hazırlanıyor. Bu teknolojiler günlük hayatımızda önemli bir role sahip olduklarında, tonla donanım ve yazılımlar ile birlikte büyüyecekler. O günler için şimdiden çalışmalar yapan Microsoft da, dört yenilikçi sanal dünya kontrol cihazı prototipi tanıttı.

CLAW

Bu cihaz bir tabanca gibi tutulan, sıkıştırılarak sanal dünyadaki nesneleri tutup bırakmayı sağlayan bir aksesuar. Baş parmağın takıldığı mekanizma nesnelere değme ve dokusunu hissetme için özel bir titreşim özelliğine sahip.

Haptic Wheel

Bu cihaz ise sanal dünyada işaret parmağımız ile dokunduğumuz yüzeyleri daha gerçekçi algılamamızı sağlayacak. İşaret parmağının ucunda bulunan çemberin üzerinde farklı dokulara sahip materyaller var; kağıt, metal, taş veya mermer gibi. Mesela sanal dünyada bir kart oyunu oynarken, kartlara sanki gerçekten parmağınızla dokunuyor gibi hissedebileceksiniz.

Haptic Links

Çift elle kontrol edilen bu cihaz, sanal dünyada bir trombon tutarmış veya ok ile yay kullanırmış gibi his vermek için tasarlamış. İki el arasındaki mesafe, sanal dünyada kullanılan alete göre aksesuarlarla sabitlenebiliyor.

Canetroller

Microsoft’un tanıttığı en ilginç sanal gerçeklik kontrol cihazı ise Canetroller olsa gerek. Bu aksesuar görme engelli kişilerin sanal dünyalarda gezinebilmesi için tasarlanmış. Aynı gerçek bir değneğin etraftaki nesnelere, duvarlara, basamaklara değdiğinde verdiği his yapay olarak tekrarlanmakta. Böylece kullanıcı sanal bir ortamdaki engelleri, aynı gerçek hayattaki gibi aşabiliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.