btbilgi

Elektrikli otomobillerden ve otonom araçlardan sıkça bahsediyoruz. Bu iki konseptin yakın gelecekte birarada olacağı uygulamalardan biri hava taksiciliği olacak. Dünyanın her ülkesinde büyüklü küçüklü şirketler bu gelecek vizyonu üzerine çalışmaktalar. İçlerinde belki de en fütüristik projeye sahip olanı da Aeromobil olsa gerek. Slovakya kökenli firma bu fikir üzerinde 1990’dan beri çalışmaktaymış. Üçüncü versiyon 2014 yılında tanıtılmış ve şimdi de kapıdan kapıya servis verebilecek beşinci versiyon için çalışmalar devam ediyor.

Aeromobil 5.0 VTOL (Vertical TakeOff and Landing) 4 kişilik ve tam elektrikli bir araç olacak. İsminden anlaşılacağı gibi, araç herhangi bir piste ihtiyaç olmadan her yerde dikey kalkış ve iniş yapabilme becerisine sahip. Bunun için gövdeye doğru kapanan kanatların açılıp pervanelerin çalıştırılması yeterli olacak. Aracın havalanıp havada kalmasını sağlayan iki ana pervane dışında, havadaki hareketi de arka kısmındaki üçüncü bir pervane ile sağlanmakta.

Bu hava aracı yerde iken kapanan kanatları ve bir bilimkurgu filminden fırlamış gibi duran gövde tasarımı ile tam bir otomobile dönüşmekte. Aeromobil 5.0 günümüzdeki elektrikli arabalarda bulunacak her türlü konfora, özelliğe ve hepsinin de ötesinde kendi kendine sürüş becerisine sahip. Yolcular böylece kapıdan alınabilecek, önceden saptanmış en yakın açık alana gidilecek, araç uçuş moduna geçecek ve havalanacak. Varılacak noktaya gidildiğinde ise yine en yakın ve uygun yerde iniş yapılacak, otomobil moduna geri dönülüp yolcu varış noktasına kadar otonom şekilde götürülecek.

Firma Aeromobil 5.0’ın üretimine, bir önceki tanıtılmış model olan 4.0 STOL (Short TakeOff and Landing) üretiminden 5-7 yıl sonra sonra başlamayı planlamakta. 4.0 STOL modelinin farkı ise direk dikey kalkış iniş yapamaması. Bu model kalkış ve iniş için kısa da olsa bir piste ihtiyaç duymakta. Bu da kullanım alanını ve görev bölgesini kısıtlayan bir özellik. 4.0 STOL ve 5.0 VTOL modelleri ilk aşamada sınırlı sayıda üretilecek ve 4.0 modeli 2020’den itibaren seçili müşterilere teslim edilmeye başlanacak. Hava taksisi uygulamaları için ise, firma hükümetlerin bu konuda yapacağı resmi düzenlemeleri beklemekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.