btbilgi

Rubik Küpü bulmacasının dünya çapında çok seveni var. İnsanlar bu bulmacayı her zaman daha hızlı çözebilmek için yarışmalar ve hız denemeleri yapıyorlar. Şimdiye kadar Rubik Küpü çözmede dünyanın en hızlısı olan Mats Valk’ın rekoru 4,74 saniye. Fakat tabi bir de makineler söz konusu. İnsanlar bu bulmacayı eğlence olarak yaparak becerilerini test ederken, makineler ise işe tamamen teknik bakıyorlar.

Rubik küpünü yarım saniyeden kısa sürede çözen robot

Şimdi Rubik Küpü bulmacası çözmede yeni bir makine rekoru var. Ben Katz ve Jared di Carlo ismindeki genç mucitlerin tasarladığı makine, karıştırılmış bir küpü yarım saniyeden kısa zamanda çözebilmekte. Makinenin çözme süresi 0,38 saniye şeklinde saptanmış

Düğmeye basıldığı andan itibaren bu kadar sürede makine yerleştirilmiş küpün imajını çekiyor, çözüme ulaşmak için gerekli algoritmayı çalıştırıyor. ‘min2phase‘ algoritması sadece 21 harekette bulmacayı çözecek şekilde programlanmış. Çözüm bulununca da makine küpün kenarlarını mekanik şekilde manipüle edip bulmacayı çözüyor. Bulmaca makinesinin inşasında Kollmorgen ServoDisc U9-serisi motor ve 2 adet PlayStation Eye kamera kullanılmış.

Bu işlemlerin hepsi o kadar kısa sürede olup bitiyor ki, çekilen videoyu yavaşlatmadan ne yaptığını çıplak gözle algılayabilmek mümkün bile değil. Bundan itibaren Rubik Küpü çözme rekorunu kırmak isteyen biri bunu 0,38 saniyeden daha kısa sürede yapabilmeli. Bunu gerçekleştirmek bir insan için imkansız olduğu gibi, bir makine için bile zor denilebilir. Bulmaca çözme meraklılarına kolay gelsin diyoruz.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.