btbilgi

İngiltere’de ilk kez denenen bir ameliyat ile biri 80’lerinde erkek, diğeri 60’larında kadın iki hastaya tekrar görme yetisi kazandırıldı. Bu iki hasta operasyondan önce hiçbir şekilde yazılı bir şey okuyamıyorlarmış. Seçilen hastaların ‘age-related macular degeneration’ (AMD), yani yaşa bağlı makula dejenerasyonu rahatsızlığından muzdarip oldukları rapor ediliyor. Deneysel kök hücre operasyonundan sonra ise, hastaların normal numaralı gözlüklerle dakikada 60-80 kelime okuyabildikleri belirtiliyor.

Bu operasyon aslında bir sene önce gerçekleştirilmiş. Hastalar o zamandan beri devamlı gözlem altında tutulmaktaymış. Londra’daki Moorfields Göz Hastanesi’nde yapılan deneme, gözdeki ‘retinal pigment epithelium’ (RPE) hücrelerinin değiştirilmesine dayanmakta. Bu hücreler göz ışık girişini sağlayan retina hücrelerine destek olan yapılar. Retinal hücreler zamanla ışık algılama yeteneklerini kaybettikçe, hasta da görüşünü yitirmekte.

RPE hücrelerinin yenilenmesi ise insan embriyolarından alınan kök hücre örnekleri sayedinde mümkün olmş. Kök hücreler normalde herhangi bir uzmanlıkları bulunmayan, nötr durumdaki baz hücre yapıları olarak biliniyor. Kök hücreler toplanıp ihtiyaca göre belli başka hücrelere dönüşecek şekilde geliştirilebilmekte. Bu denemede kök hücreler plastik bir mikro karkas üzerine yerleştirilip, hastanın RPE hücrelerini kopyalayacak biçimde yetiştirilmiş. Hücreler yeterince geliştikten sonra, hastanın gözüne sağlıklı örnekler olarak geri konulmakta.

Buna benzer kök hücre çalışmaları daha önce paralize olmuş veya ağır diyabetten zarar gören başka hastalarda da yapılmıştı. Yeni çalışma ise henüz deneysel aşamada, yani başarısının kanıtlanması için daha falza klinik deneme ve farklı hasta tiplerinde testler gerekmekte. Fakat biliminsanları bu denemelerin gelecekte seri üretim yöntemler geliştirilmesine fırsat sağlayacak biçimde ilerleyeceği konusunda ümitliler. Deneme ile ilgili araştırma raporu ‘Nature Biotechnology’ jurnalinde bir bilimsel makale olarak yayımlanmış.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.