btbilgi

Yeni Zelandalı girişimci Alan Gibbs tarafından tasarlanan bu araç, hem motorsiklet hem de jetski özellikleri taşıyan ilginç bir deneme. ‘Biski’ adındaki araç için, bir butonla fonksiyon değiştirebilen amfibik bir motorsiklet denilebilir. Neredeyse anlık dönüşüm sayesinde kendinizi karada giderken, birdenbire jet motoru ile suyun üzerinde ilerlerken buluyorsunuz.

Biski’nin motorsikletten jetski moduna geçişi yaklaşık 5 saniye sürüyor. Böylece sürücü hiç momentum kaybetmeden suya inip yoluna devam edebiliyor. Gibbs zaten amfibik araç üretimine meraklı bir tasarımcı. Biski de 226 kilogramlık ağırlığı, 55 beygirlik çift silindirli motoru ve ve jet itiş sistemi ile tam bu deli girişimcinin hayaline uygun. Araç yolda maksimum saatte 129 kilometre hıza ve suda ise saatte 59 kilometre hıza çıkabiliyor. Biski için henüz fiyat belli değil.

Gibbs Amphibians firmasının benzer ilginç araçları arasında üç tekerli ‘Triski’, dört tekerli ‘Quadski’, buggy tarzındaki ‘Terraquad’, yüzen araba ‘Aquada’ ve karada da gidebilen tekne tarzında ‘Humdinga’ da bulunuyor. Firma 20 yıldır amfibik araç tasarımları üzerine çalışmakta.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.