btbilgi

Yüz tanıma teknolojileri geliştikçe günlük hayatımızda kendilerine daha faz yer bulmaktalar. En basitinden milyonlarca insanın elinde suratlarını tarayıp çeşitli işlevler gerçekleştiren, biyometrik özelliklere sahip akıllı telefonlar var. Profesyonel uygulamalar ise çok faktörlü ve yüksek güvenlikli çözümler gerektirdiği için daha yavaş geliyor. Bu uygulamalara en dikkat çekici örneklerden biri, Los Angeles havalimanında testleri devam etmekte olan kapı geçiş sistemi.

Lufthansa firmasının verdiği resmi bilgiye göre, bu sistem epey başarılı şekilde kullanılmaya başlanmış durumda. Kurulan biyometrik yüz tanıma sistemi son denemede bir A380 model uçağı dolduracak 350 yolcuyu, toplamda 20 dakikada kapıdan geçirmeyi başarmış. Bu sistemde yolcular uçağa binecekleri kapıda pasaport veya bilet kontrolü için durmak zorunda kalmıyorlar. Geçiş alanında bulunan kameralar her yolcunun suratını tarıyor ve onay da otomatik veriliyor. Her yolcunun kapıdan onay alıp geçmesinin sadece 1-2 saniye sürdüğü belirtilmekte.

Los Angeles havaalanında yüz tanıma rekoru: 20 dakikada 350 yolcu

Havaalanına kurulan tarama sistemi Amadeus firmasının teknolojik ortaklığı ile geliştirilmiş. Projenin diğer ortakları ise CBP (U.S. Customs and Border Protection, yani ABD Gümrük ve Sınır Koruma Kurumu), LAX Authority (Los Angeles havaalanı yönetimi) ve Vision-Box firması. Yolcuların yüz tarama işleminden sonra onay sürecinde CBP’nin kendi veritabanındaki fotoğraf ve kimlik bilgileri kullanılmakta. Dolayısı ile iş ortaklarının sıfırdan bir veritabanı kurup, yolcu bilgilerini toplamasına gerek kalmamış.

Sistemin devreye alınması ile yolcuların uçak binişlerinde yaşadıkları beklemeler, takılmalar ve kontrol aşamaları azaltılmış olacak. Kapılardaki yolcu deneyiminin böylece büyük ölçüde iyileştirilmesi hedeflenmekte. Lufthansa, Delta ve diğer havayolu şirketleri benzer projeleri halen çeşitli noktalarda test etmeye devam etmekte. Ayrıca yüz tanıma ile geçiş teknolojisi Londra ve İstanbul metrolarında da yakın gelecekte kullanılmaya başlanabilir gibi gözüküyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.