btbilgi

Duke Üniversitesi kaynaklı yeni bir çalışmada, hükümetler karbon emisyonlarını azaltmak için önlemlerini hızlandırmazlarsa, yüzyıl sonuna kadar dünya çapında hava kirliliğine bağlı 153 milyon erken ölüm olacağı saptanmış. Bu araştırma devletler küresel sıcaklık artışını yakın bir gelecekte 1,5 derecede tutmayı başarabilirlerse, dünyanın en büyük kentsel alanlarının 154’ünde kurtarılabilecek hayat sayısını açık rakamlarla yansıtan ilk çalışma olarak dikkat çekmekte.

Araştırmaya göre bu gerçekleşirse, insan yaşamının olduğu her kıtadaki şehirlerde erken ölümler engellenebilir. En büyük insan hayatı kazanımları Asya ve Afrika’da gerçekleşecek gibi görünüyor. Erken ölümlerin en yüksek oranda oluşma ihtimali olan iki şehir, Hindistan’daki Kolkata ve Delhi. Kolkata’da hava kirliliği kökenli ölümlerin 4,4 milyon kişi ve Delhi’de ise 4 milyon olacağı öngörülmekte. Diğer 13 adet Asya ve Afrika kentinde ise, her biri 1 milyondan fazla erken ölümden kaçınmak mümkün olabilir. Yaklaşık 80 şehirde ise en az 100 bin kişi erken ölümden kurtarılabilir.

Diğer kıtalardaki yaklaşık 50 kent de aynı şekilde karbon emisyonu odaklı ölümleri azaltma şansına sahip. Moskova, Mexico City, Sao Paolo, Los Angeles, Puebla ve New York şehirlerinin her birinde yüzyıl sonuna kadar hava kirliliğinden dolayı 320 bin ile 120 bin kişi erken bir ölüme doğru ilerlemekte deniliyor.

Duke’s Nicholas Çevre Üniversitesi’nden araştırmayı yöneten Yer Bilimleri Bölümü profesörü Drew Shindell konuyla ilgili bilgi vermiş. Shindell projeksiyonlara bakarak, karbon emisyonlarını azaltmak amaçlı en düşük maliyetli yaklaşımların gelecekte yaratacağı sorunları da incelediklerini aktarmakta: “En düşük maliyetli yaklaşım enerji sektörünün dönüşümü ile mümkün gözüküyor. Fakat sadece bu alanda yapılacak miminum yatırım, 150 milyondan fazla insanın hayatının değerini tamamen boşa saymak olacaktır. Bu yaklaşım yakın vadede emisyonları minimum seviyede azaltma ve gelecekte yapılacak negatif emisyon yatırımlarının, karbondioksitin ortadan kaldırılmasında aşırı işe yarayacağını umut etmek üzerine kurulu.”

Shindell bunun çok riskli bir strateji olduğunu belirtmekte. Bu yaklaşımı, bir şeyler satın almak için paranız olmadığı halde kredi çekmek ve yakın gelecekte krediyi geri ödeyecek kadar büyük bir gelire sahip olmayı ummak gibi gerçekçi olmayan bir senaryoya benzetiyor.

NASA’nın Goddard Uzay Araştırmaları Enstitüsü’nün finanse ettiği araştırmanın sonuçları, ‘Nature Climate Change’ jurnalinde bir bilimsel makale olarak yayımlanmış. Araştırmacılar üç farklı senaryo altında, gelecekteki karbon emisyonları ile ozon ve partikül madde gibi kirletici maddelerin yayılımı üzerine bilgisayar simülasyonları yapmışlar. Daha sonra üç senaryonun sonuçlarının, özellikle büyük şehirlerde yaşan insan nüfusuna olumsuz etkileri analiz edilmiş. Sonuçlara da hava kirliliğinin insan sağlığı üzerinde yarattığı etkilerin, uzun süreli verileri içeren epidemiolojik modeller üzerinden ulaşılmış.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.