btbilgi

Manisa’da tamamlanan yeni bir güneş enerjisi projesi, Ege Bölgesi çapındaki en büyük santral rekorunu elde etmiş durumda. Uluslararası güneş enerjisi firması JinkoSolar ve Türkiye’deki proje geliştirici ortağı Asunim Türkiye’in beraber tamamladığı güneş santrali 40,3 MW kapasitesinde. Bu kapasite küresel başka projelerle karşılaştırıldığında büyük gözükmeyebilir. Fakat bölgedeki güneş enerjisi potansiyelinin değerlendirilmesi yönündeki önemli sürece işaret etmekte.

Santral iki arazi üzerinde konumlandırılmış. Birindeki kapasite 19,7 MW ve diğeri de 20,6 MW olarak rapor edilmekte. Güneş santrali JinkoSolar’ın yüksek performanslı panelleri ve REFUsol 40K inverter ürünleri kullanılarak inşa edilmiş. Panellerin IP65 ortam koşulları koruma standartlarına sahip olduğu rapor edilmekte. Yani toz ve neme karşı tam koruma mevcut. 40,3 MW’a ulaşan proje ile, Ankara merkezli Türk EPC firması Asunim Türkiye’nin inşa ettiği toplam kapasitenin 140 MW’ye yükseldiği belirtiliyor.

Ülkemiz son yıllarda hızla gelişmekte olan bir güneş enerjisi pazarına sahip. Uluslararası Yenilenebilir Enerji Kurumu (International Renewable Energy Agency) tarafından bölgenin en büyük potansiyele sahip ülkelerinden biri olarak gösterilmekte. 2016 sonu itibarı ile 832,5 MW’lık güneş santrali tesisine sahiptik. Bu rakam 2017’de inşa edilen yeni 1,79 GW kapasite ile yıllık büyümede yüzde 213 gelişme saptandı. Bu da Türkiye’yi 2017’de Avrupa çapında güneş enerjisi kurulumlarında en hızlı büyüme gösteren ülke konumuna getirdi. Ülke çapında yılın ikinci yarısında bitirilen projelerin 800 MW’ı bulduğu belirtilmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.