btbilgi

Büyük veri kavramı her gün üretilen yüz milyonlarca e-posta, sosyal medya paylaşımları ve beğenileri, ağ günlükleri, fotoğraflar, bloglar ve videolar gibi verilerin bir araya getirilip bilimsel veya ticari amaçla analiz edilerek işlenebilir biçime dönüştürülmesi demek. Şirketler bu verileri müşterilerin satın alma alışkanlıklarını saptama veya kritik süreçlerdeki risklerin belirlenmesi gibi çeşitli konularda karar vermek için analiz ediyor.

Şirketler uzun yıllardır müşteri kayıtları, geri dönüşler, satış işlemleri ve demografik bilgiler gibi yapılandırılmış verileri topluyor ve saklıyorlardı. Mobil cihazların ve sosyal medyanın kullanımının artması, beraberinde mütemadiyen veritabanlarına akmakta olan devasa miktarda yapılandırılmamış veri anlamına gelmekte. Bu yapılandırılmamış ve analiz edilmemiş veri yığınları da büyük veri konseptinin temelini oluşturmakta.

2013 yılında büyük veri pazarının piyasa değeri 10,2 milyar dolarken, günümüzde yaklaşık 54,3 milyar dolar olarak saptanmış. Bu devasa veri pazarı beraberinde bir takım güvenlik sorunlarını da doğal olarak getirmekte. Şirketler için modern güvenlik standartlarına uyamak, önem taşıyan verilerin güvenliğini sağlamak için zorunlu hale gelmiş durumda.

Pazar analizleri, satış verileri ve müşteri bilgileri hassas verilerin güvenliği, şirketlerin varlığı için kilit öneme sahip. Siber saldırganların hedefleri arasına giderek daha fazla girmeye başlayan büyük veri kaynaklarının güvenliği ile ilgili, Komtera Teknoloji firmasından bazı tavsiyeler var:

  • Verilerinizin analiz edilmesini veya güvenliğini sağlamaya çalışırken, analistlerin ve çalışanların veri çalma ihtimalini gözardı etmeyin.
  • Elinizde çok fazla veri olduğu için bazıları gözden kaçıyor olabilir. Her veri yığınının neyi gösterdiğini bilin ve ona göre karar verin.
  • Hassas veri kayıplarının engellemesi ve iç tehdit güvenliği çalışmaları için profesyonel bir güvenlik çözümü kullanın.
  • DLP projelerini sürdürürken deneme aşamasında yani ürünü aktif olarak kullanmadan önce bir izleme süreci oluşturun ve gözlemlerimiz sonucunda ihtiyaç duyulan koruma tekniklerini aktif hale getirin.
  • Verilerin bir şekilde şirket dışına çıksa dahi korunacağından emin olmak için bir şifreleme ürünü kullanın. Böylece şirket içerisinde belli kullanıcılara, belli dosya ve klasörlere erişim hakkını sadece özel anahtarlarla sağlayabilirsiniz.
  • Şirketlerin düştüğü en büyük hatalardan biri, sadece halihazırda müşterileri olan kişilerin yarattığı verileri toplayıp incelemektir. Geriye kalan insanlara ait verileri incelemek, iş hacminizin büyümesini sağlayarak başarınızı arttırır.
Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.