btbilgi

Bir PC kullanmış her kişinin Internet Explorer web tarayıcısından mutlaka haberi vardır. Bir dönem yeni kurulan her Windows işletim sistemi ile geliyor ve kendini vazgeçilmez kılmaya çalışıyordu. Ne yazık ki yetersiz özellikler ve diğer web tarayıcı ürünlerinin hızla popüler olması sonucunda manasız kaldı. Şimdi onun yerine Microsoft’un yeni nesil tarayıcısı Edge var. Dünya çapında 600 milyondan fazla bilgisayarda kurulu olmasına rağmen, Edge halen Internet Explorer kadar bile kulanılmıyor. Microsoft ise bu durumdan hiç memnun değil.

StatCounter sitesinin verdiği bilgiye göre dünya üzerinde en çok kullanılan web tarayıcısı yüzde 67,15 oranla Google’ın Chrome’u. Onu yüzde 11,58 ile Firefox ve yüzde 6,94 ile Internet Explorer takip etmekte. Edge ise ilk beşe ancak Safari’nin (yüzde 5,33) arkasından, yüzde 4,13 kullanım oranı ile ucundan girebilmiş.

Microsoft bize Edge tarayıcısını zorla da olsa sevdirecek
Kaynak: StatCounter

Fakat Microsoft gelişmiş özelliklere sahip web tarayıcısına çok güveniyor. Bu yüzden de en azından kullanıcıların bir şans vermesi için elinden geleni ardına koymayacak. Windows 10’un bir sonraki büyük güncellemesi ile önemli bir düzenleme bizi bekliyor. Eğer Windows 10’un kendi e-posta uygulaması Microsoft Mail’i kullanıyorsanız, Edge tarayıcısını isteseniz de istemeseniz de zaten deneme şansı bulacaksınız.

Windows Insider programına üye kullanıcılara gönderilen, ‘Windows 10 Insider Preview Build 17623’ hakkındaki notlarda bu konuda bir bilgi var. Bu sürümde ‘High Efficiency Image File Format’ (HEIF), Windows Defender Application Guard (WDAG) geliştirmeleri, yeni güvenlik ayarları sayfa tasarımı ve bunların dışında tonla ufak tefek yenilik ile güncelleme gelecek. Bu yazıyı ilgilendiren bilgi ise şöyle açıklanmış: “Windows Mail uygulamasının içindeki web linklerinin Microsoft Edge ile açılması yönünde bir değişikliği test ediyor olacağız. Edge tarayıcısı Windows 10 yüklü tüm cihazlarınız için en iyi, en güvenli ve en tutarlı deneyimi sunmaktadır.”

Microsoft Mail içinden açılacak linkler, bundan böyle işletim sisteminin kullanıcı tarafından belirlenmiş tarayıcısı ile değil, bundan böyle Edge ile açılacak. Herkes e-posta için Mail uygulamasını kullanmıyor belki, dolayısı ile bu değişikliğin etkisi çok büyük olmayabilir. Fakat Microsoft daha önce de kullanıcılarına bazı seçenekeri zorla kabullenme yönünde çalışmalar yaptı ve çoğunda kullanıcılarını memnun edemedi. Bakalım bu sefer bir değişiklik olacak mı?

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.