btbilgi

Yeni ilaçların çeşitli testlerden geçmeden hastaların kullanımına açılması mümkün değil. Bunun için şimdiye kadar çoğunlukla insana en yakın genetik yapıya sahip hayvanlar kullanılmaktaydı. Fakat artık bu türden hayvanlara zararlı testlere gerek kalmayabilir. Artık bir ilancın yan etkilerini insanlar kullanmadan öğrenmenin bir yolu var. Bu da 10 farklı insan organını simüle etme becerisine sahip, özel tasarlanmış bir çip.

“Çip üzerinde insan bedeni” de denilen bu yöntemin bilimsel tanımı ‘mikrofizyolojik sistem’. Massachusetts Institute of Technology (MIT) araştırmacıları tarafından geliştirilmiş sistem, ilaçların insanlar üzerindeki oluşturabileceği etkileri erkenden denemek için tasarlanmış. Bu cihaz özel bir sıvı içinde, insan bedeninden alınmış farklı organların dokularını barındırmakta. Bu dokular canlılıklarını haftalarca yitirmiyor, böylece sisteme sokulan kimyasalların kısa ve uzun vadede ne gibi tepkimelere yol açtığı incelebiliyor.

İlaç testleri için ideal çözüm: İnsan bedenini simüle eden çip...Projede yer alan araştırmacılardan, biyoloji ve mekanik mühendislik profesörü Linda Griffith bu sisten hakkında şu bilgileri vermiş: “Yeni ilaçların bazılarının yarattığı etkileri sadece hayvansal modellerle saptamak çok zor. Bazı etkiler sırf insanlara özel gerçekleşebiliyor. Geliştirdiğimiz çip sayesinde bir ilacın farklı dokulara ne gibi etkileri olduğunu, nasıl yayıldığını veya nasıl metabolize olduğunu görebiliyoruz. Günümüzde geliştirilmekte olan çok farklı çeşitlerde ilaçları düşününce, bunların hepsini hayvanlarda test edip, her seferinde doğru sonuçları almayı beklememizin zorluğunu daha iyi anlamaktayız.”

‘Scientific Reports’ jurnalinde yer alan bir bilimsel makalede çip ayrıntıları ile anlatılmakta. Bu teknoloji aslında yeni bir buluş değil. Biliminsanları daha önce de “çip üzerinde insan organı” yöntemi ile ilaç deneme platformları tasarlamışlar. Griffth ve ekibinin farkı ise, tek bir çipe çok farklı organlardan alınan dokuları yükleyip, hepsinin beraberce manipüle edilebilmesini sağlamak olmuş. Bu organlar karaciğer, akciğer, bağırsak, endometrium (rahim iç zarı), beyin, kalp, pankreas, böbrek, deri ve iskelet olarak listelenmekte. Çipteki her organ dokusu 1 ile 2 milyon arasında hücre içerebiliyor.

Sistem çok büyük potansiyel taşımakla beraber, henüz yaygın kullanım için hazır olmadığı ifade edilmekte. Araştırma ekibi henüz çalışmalarına devam etmekte ve sistemin doğru sonuçlar verdiğine emin olununcaya kadar da testlerin süreceği belirtilmiş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.