btbilgi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’den küresel uzay yarışı açısından önemli bir açıklama geldi. Putin ülkesinin Kızıl Gezegen’e yönelik iddialı bir dizi misyon başlattığını açıkladı. Plana göre Mars gezegenine yapılacak önce insansız ve sonra da insanlı görevlerin başlama tarihi 2019.

Başkan Putin’in bu açıklaması, Newsweek’in bir haberinde aktarılmakta. Putin “Bir Ay ve ve Mars keşif programının parçası olarak, insansız ve daha sonra da insanlı görevler planlıyoruz. En yakın görev çok yakında, 2019’da Mars’a bir görev hazırlamaktayız. Uzmanlarımız kutup bölgelerine inmeyi deneyecekler çünkü bu bölgelerde su olabileceğine inanmak için sebepler var. Orada yapılacak çok araştırma var ve oradan itibaren hedef başka gezegenlerin ve dış uzayın araştırılması olacak.” diyor.

Putin bu sözleri Rus video sitesi VK.com’da yayınlanan, Andrey Kondrashov’un yeni belgeselinde aktarmakta. Rusya’nın Ay programı planlarının arasında, 2019’da güney kutbuna insansız bir iniş, 2023 yılında bir Ay üssünde kullanılabilecek teknolojinin denemeleri ve 2025’te bir toprak toplama görevi bulunuyor. Ay’da kalıcı bir üs için tahmini hedef tarihler ise 2040 veya 2050’ler.

Eğer Putin’in arzu ettiği gibi bir insanlı Mars görevi başlatılırsa, bu durum en yakın rakiplerini epey rahatsız edebilir. Zamanında uzaya yollanacak astronot görevleri için kapışan ülkeler gibi, şu anda ABD kökenli özel uzay yolculukları firması SpaceX, ABD Uzay Araştırmaları Kurumu NASA ve Çin çeşitli planlar açıklamış durumdalar. SpaceX firması Kızıl Gezegen’e 2024 yılında ve NASA ise 2030’larda ilk insanlı görevleri başlatmayı hedefliyor. SpaceX’in bunu başarabilmek için geliştirmekte olduğu BFR kodlu dev roketin ilk denemelerinin 2019’da yapılması tahmin edilmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.