btbilgi

Mobil Dünya Kongresi’nde (MWC) yayımlanan önemli endüstri raporlardan biri, Ericsson firmasının hazırladığı ‘5G-Nesnelerin İnterneti (IoT)’ oldu. Bu raporda, 5G teknolojileri sayesinde gelecek sektörel dijitalleşme incelenmekte. Ayrıca operatörler için farklı iş fırsatları sunmanın yanı sıra, kendilerini geliştirebilecekleri konularda da yol haritası sunmakta. Bu rapor 2017’de Ericsson’un yayımladığı ‘5G İş Potansiyeli’ raporunun devamı niteliğinde.

Ericsson 5G-Nesnelerin İnterneti raporunda, dünya ekonomisinde öne çıkan 10 sektörde 5G kullanımıyla endüstri dijitalleştirmesinin getireceği 400’den fazla iş potansiyelini değerlendirmekte. İncelenen sektörler enerji ve kamu, imalat, kamu güvenliği, sağlık hizmetleri, toplu taşıma, medya ve eğlence, otomotiv, finansal hizmetler, perakende ve tarım. Ele alınan 400 senaryonun 200’ünden fazlasında 5G’nin hayati bir rol oynaması beklenmekte. Senaryolar gelir fırsatlarını artırmak ve dağıtım gibi operatörlerin karşılaşılabilecek zorlukları da göz önüne alarak sektörler içinde gruplandırılarak inceleniyor.

Raporda 2016 ve 2026 arasında BİT (Bilişim ve İletişim Teknolojileri) oyuncuları için dijitalleşme gelirlerinin yıllık yüzde 13,6 oranında büyüyeceği, mevcut operatör hizmetlerindeki gelir artışının ise yüzde 1,5 olacağı öngörülmekte. 5G teknolojisinin sektörler için önemi giderek arttıkça, operatörler için de 5G’nin sağlayacağı gelir fırsatlarında artış yaşanıyor. Raporda öne çıkan bir diğer nokta ise 5G’nin etkin kullanım değeri. 2026 yılında toplam 5G etkin değerin yüzde 47’si, operatörler tarafından kullanılacak.

Ericsson raporda, 5G iş potansiyelindeki fırsatların yüzde 90’ını kapsayan dokuz sektörü saptamış. Gerçek zamanlı otomasyon faaliyetleri, 2026 yılına kadar 101 milyar dolarlık gelir potansiyeliyle en büyük sektör olarak başı çekiyor. Geliştirilmiş video hizmetleri, otomasyon faaliyetlerini yakından takip ederek aynı yıl 96 milyar dolarlık gelir potansiyeliyle ikinci sırada yer alıyor.

Ele alınan bir diğer konu olarak, 5G kullanım senaryoları denemelerinin 2018’de başlayacağı belirtilmekte. Sonrasında da faaliyetlerin hızla artacağı ve şirketlerin yüzde 70’inin 2021 yılına kadar üretimde kullanım senaryolarını gerçekleştirmeyi hedefledikleri aktarılmakta. İmalat, enerji ve kamu hizmetleri, toplu taşıma ve finansal hizmetler, 2020 yılına kadar üretimdeki kullanım senaryolarına sahip olma ihtimalleri en yüksek olan sektörler olarak raporda öne çıkıyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.