btbilgi

Mutfaklarımız hiç haberimiz olmadan çeşitli bakterileri barındırıyor olabilirler. Yeterince derin temizlenmeyen tezgahlarda salmonella veya e-coli bakterilerinin bile hayatta kalabileceği bilimsel şekilde kanıtlanmış durumda. Tabi ki bu tezgahlarımız bakteri dolu demek değil, fakat yine de sevdiklerimize yeme yaptığımız mekanlar maksimum hijyene sahip olsun isteriz. Yeni geliştirilen Ellumi isimli LED seti, bu konuda bize yardımcı olmak için tasarlanmış.

ABD Salgın Hastalık Kontrol Kurumu’nun (CDC) verdiği bilgiye göre, hastanelerde yatan her 25 hastanın biri önlenebilir türden bir bulaşıcı bakteriye maruz kalmakta. Bu da zaten iyileşme veya hastalık sürecindeki kişilerde ölüme kadar gidebilecek kadar ciddi sonuçlar anlamına geliyor. CDC’nin rakamlarına göre bu da yılda sadece ABD’de 650 bin kadar kişinin hastanede bulaşıcı başka bir hastalığa yakalanması ve bunlardan 75 bin kadarının ölmesi demek.

Devamlı dokunulan yüzeylerin yeterince temizlenmemesi, bu tür bulaşmaların en önemli sebeplerinden biri olarak gösterilmekte. Biyomedikal mühandisi Colleen Costello, büyükannesi benzer bir şekilde hastanede bulaşıcı bir hastalığa yakalanınca bu konuda bir şeyler yapmaya karar vermiş. İnsanların evlerinde temizlik yaptıklarını ama mekanları yeterince dezenfekte etmediklerini savunan Costello, basit ve etkili bir çözüm düşünmüş.

E.coli bakterisi 20 dakikada bir çoğalabilmekte. Tek bir bakteri hücresi 24 saatte 8 milyon hücreye kadar genişleme yeteneğine sahip. Bunu en azından yemek yaptığımız yerlerde engellemek için Costello bir bakteri öldürücü LED ürünü tasarlamış. Kurduğu Vital Vio Inc. şirketi ile lamba teknolojisi firması Evolution Lighting LLC işbirliği yapmış. Ortaya çıkan ürün Ellumi olmuş. Ellumi ışık setleri kimyasallar veya kızılötesi yerine, görünür ışığın belli dalgaboylarını kullanmakta. Bu dalgaboyları bakterilere ölümcül ama insanlara zarar vermiyor. Bu LED setinin yaydığı ışık bakterilerin yüzde 99’unu yoketmekte, ayrıca 23 çeşit mikroba karşı da etkili olduğu iddia ediliyor.

Ellumi LED lamba setleri şimdilik sadece ABD’e satışa açılmış, Amazon gibi büyük online mağazalarda bulunabiliyor. Setlerin fiyatları 89 ile 179 dolar arasında değişmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.