btbilgi

Birçok kişi cihazlarında ve internet hesaplarında zayıf şifreler kullanmakta. Güvenli olarak kabul edilen şifrelerin çoğu ise karmaşık karakterlerden oluşması gerektiği için hatırlanması zor olabiliyor. Fakat iş ortamında kullanılan ayrıcalıklı hesaplar söz konusu olduğunda zayıf şifre kullanmak için bu bir mazeret değil. Neyse ki şifrelerin yerine kullanılacak biyometrik teknolojileri gelişiyor da, birkaç yıla çok daha yaygın ve güvenli çözümler kullanılıyor olacak.

Şimdiye bakarsak da durum pek parlak değil. Geçtiğimiz aylarda dünya genelindeki IT güvenliği uzmanlarıyla gerçekleştirilen bir araştırma durumun ciddiyetini gözler önüne seriyor. One Identity, geçtiğimiz aylarda dünya genelinde 900 IT güvenlik uzmanının bakış açılarını vurgulayan bir raporla hesap yönetimi prosedürlerine ışık tuttu. TechRepublic’in analizine göre, 10 güvenlik uzmanından 9’u, ayrıcalıklı şifreleri yönetmede sorun yaşıyor.

Araştırma raporu katılımcıların yaklaşık yüzde 20’sinin kimlik bilgilerini takip etmek için hala kağıt tabanlı kayıt defteri kullandığını gözler önüne seriyor. Araştırmada katılımcıların yüzde 40’ı varsayılan yönetici şifrelerini güncellemeyi istemediklerini belirtmişler. Zayıf şifre veya varsayılan şifreleri olan ayrıcalıklı hesaplar, değerli verilere erişmek için siber saldırganların öncelikli hedefleri oluyor. Bir başka Forrester raporuna göre ise, tüm ihlallerin yüzde 80’i ayrıcalıklı kimlik bilgileri içermekte.

Güvenlik duvarı ve UTM uygulama firması WatchGuard, şirketlerin ayrıcalıklı hesaplarını korumaları ve veri ihlali risklerini en aza indirmeleri için şunları önermekte:

  • Her zaman varsayılan şifreleri değiştirin.
  • Sahip olduğunuz her hesap için benzersiz, karmaşık ve uzun bir şifre kullanın.
  • Hesaplarınız için güvenlik sorularını güncelleyin.
  • Hesaplarınız için iki faktörlü kimlik doğrulaması ayarlayın.
  • Bir şifre yöneticisi edinmeyi göz önünde bulundurun.
Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.