btbilgi

Tüm zamanların en büyük güvenlik açıklarından biri olan Meltdown ve Spectre, Intel’İn başını cidden büyük derde soktu. Çok geniş işlemci ailelerindeki donanımsal problem, tüm dünya çapında milyonlarca bilgisayar ve sunucuyu etkileyebilecek bir konuya dönüştü. Intel bu konuda acil önlemler almaya çalıştı, fakat ne yazık ki durum basit bir yazılımsal yama ile çözülebilecek kadar basit değil. En azından Intel bu seneden itibaren piyasaya süreceği yeni işlemcilerde durumu komple halletmek niyetinde.

Intel CEO’su Brian Krzanich resmi bir blog yazısında bununla ilgili bilgiler verdi. Son 5 yılda satılmış tüm ürünleri için güvenlik yamaları hazırladıklarını ileten Krzanich, bu konuda kendilerine yardım eden ortaklarına da teşekkür ediyor. Bu yamaların ne kadar etkili olacağını önümüzdeki senelerde göreceğiz, ama bir yandan da işlemcilerin performanslarını olumsuz etkileyeceği yönünde çeşitli haberler aktarılmakta.

İşlemcilerin güvenlik açıkları üç varyant olarak saptanmış, Spectre ilk iki varyant ve Meltdown da üçüncü olarak ifade ediliyor. Birinci açık düzeltilmesi en zor olanı ve Intel’in henüz bunun için kalıcı bir çözümü olmadığı düşünülmekte. İkinci ve üçüncü tip açıklar ise kapatılabilir durumda. Intel yeni işlemcilerinde ikinci ve üçüncü tip açıklar için partisyonlama koruma özelliği eklemiş. 2018’in ikinci yarısında piyasaya çıkacak Cascade Lake Xeon ve 8’inci nesil Core işlemciler bu yenilikten faydalanacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.