btbilgi

Raspberry Pi mikro bilgisayar ürünleri piyasaya ilk sürüldüğüden beri yaklaşık 6 yıl geçti. İlk modelinden beri, 2018 başına kadar toplamda 19 milyon adet satılan bu cihaz her zaman popüler oldu. Özellikle Maker’lar, kendin-yap komüniteleri, elektronik meraklıları ve mucitler çeşitli becerileri yüzünden bu mikrobilgisayar serisini çok seviyorlar. Okullarda, evlerde ve atölyelerde milyonlarca proje onlar sayesinde gerçekleştirildi. Tasarımcısı Raspberry Pi Derneği, cihazın en yenisi olan Raspberry Pi 3 Model B+ modelini iki gün önce piyasaya sürdü.

Bir önceki model olan Raspberry Pi 3 Model B toplamda 9 milyon satarak bir rekor imza atmıştı. İlk 64-bit destekleyen modeldi ve kablosuz Wi-Fi bağlantısı da sağlanmıştı. Başta sadece birkaç bin adet satacağı zannedilen bir cihaz için epey yol gelindi ve beklentilerin tamamı çoktan aşıldı. Yeni model öncekinin üzerine çok büyük bir değişiklik getirmiyor. Daha hızlı bir işlemci (1.4 GHz 64/32-bit quad-core ARM Cortex-A53) ve daha iyi soğutma özelliği cihazın yenilikleri arasında. Kablolu ve kablosuz bağlantının da yaklaşık 3 kat daha verimli hale getirildiği bilgisi verilmekte. Bu yenilikler mikrobilgisayarın daha uzun sürelerle, daha tutarlı şekilde kullanılabilmesini sağlayacak.

Raspberry Pi 3 Model B+ ayrıca iki ek USB portu ve hem Gigabit Ethernet, hem de Power-over-Ethernet (kablolu bağlantı üzerinden elektrik çekme) özelliklerine kavuşmuş durumda. Üzerindeki yeni kablosuz çipset çift bant 802.11ac kablosuz LAN ve Bluetooth 4.2 desteği sağlamakta. Bu model bir öncekinden biraz daha fazla elektrik tüketiyor, o yüzden kullanıcıların 2.5A güç kaynağı almaları tavsiye edilmekte. Bu en yeni model de her zamanki gibi 35 dolara satışa çıkmış. Önceki çeşitli modeller de resmi kanallardan daha ucuza elde edilebiliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.