btbilgi

Mutlaka akıllı telefonunuzda veya tabletinizde oyun oynuyorsunuzdur. Oynadığınız oyunlarda canınız bittiğinde devam edebilmek için bir reklam videosu izleyip, bir can kazanmanız istenmiştir. O video reklamların çoğu Google’ın AdMob online reklam altyapısına bağlı. Siz video izliyorsunuz ve ek can kazanıyorsunuz, oyunu üreten geliştiriciler de bundan para kazanıyor. Google şimdi bu servisi bir adım ileriye götürüyor ve video seyrettirmek yerine mini oyun oynanabilen reklam devrini başlatıyor.

Gelecek hafta San Francisco’da düzenlenecek Game Developers Conference 2018 (Oyun Geliştiricileri Konferansı) etkinliğine hazırlık olarak başlatılan uygulamada, oyun içinde can kazanmak için mini oyunlar oynuyorsunuz. Google bu türden reklamlara “ödüllendirici reklam” (rewarded ads) diyor. AdMob ağının en tepedeki 1.000 ortağının yarıya yakını, uygulamalarında bu türden reklamlar kullanmaktalar.

Google’dan şimdi de içinde mini oyun oynanabilen reklamMini oyun reklamları ise mantık açısından video reklamlardan çok farklı değil. Can kazanmak veya ek enerji için başka bir oyunun sınırlı bir demo versiyonunu kısa bir süreliğine deniyorsunuz. Eğer reklam içindeki mini oyunu beğenirseniz, belki de kısa süre denediğiniz bu oyunu da akıllı telefonunuza yüklemeye karar verebilirsiniz. Bu mantık mobil oyunları sevenler için, video izleyip oyun keyfini bölmektense kulağa daha eğlenceli geliyor.

Google mini oyunlu uygulama içi reklamların dışında bir yeni tür mobil reklam daha sunuyor. Bu da çoktan seçmeli video reklamlar. Yani uygulama içinde hangi türden video reklam izlemek istediğinize, artık siz kendiniz karar verebileceksiniz. Google tüm bunların ötesinde uygulama geliştiricilere yeni video reklam kampanya araçları da verecek.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.